reklama
reklama

Trudny czas dla nowego dyrektora sanepidu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trudny czas dla nowego dyrektora sanepidu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Od kilku tygodni wzrasta ilość zakażeń. Obecnie w województwie lubelskim do dnia 5 sierpnia 2020 roku potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 1045 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 733 ozdrowieńców i zarejestrowano 21 zgonów. Dziś także potwierdzono w naszym powiecie ognisko epidemiologiczne, 14. z kolei w województwie lubelskim. Pisaliśmy o tym w art. Uwaga-ognisko-epidemiologiczne-w-powiecie-bilgorajskim (kliknij tutaj).

– Musimy się przygotować do tego, że najcięższy okres epidemii jest przed nami. Nie będzie lekko, postaramy do tego przygotować jak najlepiej, aby wszystko szło płynnie, abyśmy w jak najlepszy sposób zadbali o bezpieczeństwo obywateli, mieszkańców naszego powiatu – zapowiada Mariusz Gut, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju.
– W tym miejscu zwracam się do wszystkich mieszkańców powiatu biłgorajskiego i nie tylko, o to, aby nie lekceważyć pewnych nakazów i ograniczyć, one nie wynikają ze złośliwości urzędników i naszej rządzącej administracji tylko z troski o dobro obywatela. Chodząc w maseczce,  jeśli nie ma dana osoba przeciwwskazań, to zabezpiecza siebie i innych – apeluje  Mariusz Gut.  Mariusz Gut ur. 1970 r., absolwent Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Posiada specjalizację I stopnia z Higieny i Epidemiologii. W inspekcji sanitarnej w Biłgoraju pracuje już od 25 lat, a przez ostatni rok był kierownikiem Sekcji Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku. Z dniem 31 lipca został powołany na stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju na okres pięciu lat przez Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie dr nauk med. Marię Jolantę Korniszuk. Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej inspektora/dyrektora powołuje się po zasięgnięciu opinii Wojewody Lubelskiego (Dz. Ust. 2019 poz. 59 z póź. zm. art. 11 ust. 3  Ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z dn. 14 marca 1985 r.).

 A co w przypadku, gdy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną? 

– W przypadku zakażenia danej osoby ustalamy bezpośrednie kontakty z innymi osobami, a następnie wydajemy decyzję administracyjną dotyczącą kwarantanny medycznej na okres 14 dni. Taką osobę kierujemy na badania pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2. Okres badania zależy od ostatniego kontaktu, osoba mająca kontakt z zakażonym pacjentem powinna być przebadana nie wcześniej niż na 7. dobę – wyjaśnia Mariusz Gut, dyrektor Powiatowej Stacji Sanepidarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju.
– Taka osoba powinna być odizolowana od domowników, ponieważ jest potencjalnym nosicielem bezobjawowym wirusa. Jeśli ma objawy, następuje izolacja w warunkach domowych lub szpitalnych w zależności od jej stanu, decyduje o tym lekarz. Jeśli ktoś nie ma objawów a jest nosicielem, potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi, to ma wtedy izolację domową – dodaje dyrektor.  

Red. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama