Tai Chi Chuan to łagodne ćwiczenia niewymagające nadmiernego wysiłku w związku z czym mogą je ćwiczyć kobiety i mężczyźni w każdym wieku. Mistrz T.T. Liang rozpoczął swój trening Tai Chi po pięćdziesiątce, a obecnie, mając 96 lat, jest znanym, szanowanym nauczycielem Tai Chi i cieszy się doskonałym zdrowiem. Przez pierwsze miesiące nauki ćwiczący poznaje zasady i podstawową teorię Tai Chi oraz Qi (lub Chi – energii wewnętrznej). Uczy się on tradycyjnej sekwencji składającej się ze 112 form. Sekwencja pochodzi z przekazu mistrza Tai Chi Chuan Yang Ban-Huo, syna założyciela stylu rodziny Yang – Yang Lu-Chan`a. Podczas pierwszych miesięcy swojego treningu ćwiczący poznaje również metody regulacji ciała, oddechu oraz umysłu. Zaznajamia się on z różnymi metodami oddechowymi i ćwiczeniami podnoszącymi i regulującymi poziom energii wewnętrznej Qi. Uczy się on również jak skoordynować oddech z ruchami, aby stały się one bardziej efektywne i przynosiły więcej korzyści.
Zdrowie jest naszym największym skarbem. Współczesna medycyna zachodnia ma wielkie możliwości. Nie potrafi jednak sobie poradzić z największymi plagami, jakie nękają społeczeństwa cywilizowane: chorobami serca, nowotworami, stresem itp. Sami musimy o siebie zadbać w tym zakresie. Stała praktyka Tai Chi podobnie jak i innych form rekreacji ruchowej to doskonała profilaktyka i sposób na zachowanie zdrowia do późnej starości. Stała praktyka Tai Chi może okazać się doskonałym środkiem wspomagającym leczenie wielu chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, artretyzmu, astmy, chorób serca, dolegliwości żołądkowych i nerwic. Poprzez głębokie oddychanie oraz specjalne ćwiczenia (masaż organów wewnętrznych) wzmacnia je i podnosi ogólną witalność organizmu. Ćwiczenie Tai Chi jest również zalecane dla osób ze schorzeniami kręgosłupa (po konsultacji lekarskiej) oraz bólami pleców. Osoby nadmiernie pobudliwe czy zestresowane odkryją już po kilkutygodniowej praktyce, że stają się spokojniejsze, bardziej skoncentrowane i odporne na stres.
Zdrowotnych oddziaływań regularnego uprawiania Tai Chi jest wiele: uspokaja i obniża ciśnienie tętnicze, stabilizuje postawę, poprawia poczucie równowagi, usprawnia koordynację ruchową, zwiększa elastyczność stawów i mięśni, zmniejsza ryzyko upadków i urazów z tym związanych, polepsza oddychanie, podwyższa ogólną odporność organizmu.
Dotychczas w Biłgoraju udało się zgromadzić wąską grupkę entuzjastów Tai Chi. Spotykają się od kilku miesięcy. Jest to nowość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tej grupy dołączyło jak najwięcej osób.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach 18-20 w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Targowej w Biłgoraju. Zapisy pod numerem telefonu 791 565 799. Pierwsze zajęcia są bezpłatne.
Komentarze (0)