reklama
reklama

Stwórz z policją mapę zagrożeń

Opublikowano:
Autor:

Stwórz z policją mapę zagrożeń - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie<p> Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Mapy zagrożeń powinny służyć wymianie informacji między mieszkańcami danej społeczności z Policją. – <i>Jest to program, który został wprowadzony przez Ministerstwo Spraw
reklama

 Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Mapy zagrożeń powinny służyć wymianie informacji między mieszkańcami danej społeczności z Policją. – Jest to program, który został wprowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeżeli ktoś chciałby swoim głosem wskazać miejsca, które miały być zagrożone, może to zrobić za pomocą Internetu – mówi podinsp. Marek Jamroz, zastępca komendanta powiatowego policji w Biłgoraju. W czwartek (22 września) takich zgłoszeń na teren powiatu było 16, dzień później 23. – Przyglądamy się temu programowi i chcemy sprawdzić, jak to będzie wyglądało. Ma to nam wszystkim policji i społeczeństwu usprawnić temat bezpieczeństwa – tłumaczył. Zaznaczył, że nie jest to narzędzie interwencyjne. Jeśli ktoś się spodziewa, że kliknie w dane miejsce, zgłosi problem i natychmiast pojawi się tam policja, jest w błędzie. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. – To ma pokazać jak diagnozować zjawisko na danym terenie – tłumaczył.

reklama

Jakie dotychczas problemy zgłosili mieszkańcy? Należą do nich: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (okolice Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju, Park Solidarności, Park Nowakowskiego, gm. Potok Górny), zła organizacja ruchu (ul. Kościuszki – okolice Szkoły Muzycznej), nieprawidłowe parkowanie (ul. M. Konopnickiej, ul. T. Kościuszki, ul. Ogrodowa), przekraczanie dozwolonej prędkości (Stary Bidaczów, trasa Różaniec – Wola Różaniecka gm. Tarnogród)

Informacje zaznaczone na mapie mają za zadanie rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaj zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji dotyczących tworzenia komisariatów i posterunków policji.

reklama

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach: informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych, informacje pozyskiwane od społeczeństwa oraz  informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Problemy można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej: http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama