Przez cały dzień 21 marca 1863 r. nad ciosmańskimi borami słychać było odgłosy bitwy. 800-osobowy oddział powstańczy Leona Czechowskiego już trzeci dzień walczył z przeważającymi liczebnie siłami wojska rosyjskiego. Ostatecznie, po wyczerpującej leśnej walce powstańcy zostali zmuszeni do wycofania się za pobliską granicę galicyjską. Ślady tej bitwy są widoczne w ciosmańskich lasach do dzisiaj.
To właśnie tego wydarzenia dotyczyło kolejne "Spotkanie z Historią", które odbyło się 9 kwietnia 2016 r. w malowniczo położonej remizie w Ciosmach. Impreza organizowana była w ramach projektu "Spotkania z Historią w Gminie Biłgoraj" realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Brodziakach, dofinansowanego ze środków budżetu Gminy Biłgoraj. Spotkanie w Ciosmach razem z OSP w Brodziakach współorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Zarząd Powiatowy Związku Młodzieży Wiejskiej w Biłgoraju, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Oddział Zamiejscowy w Ciosmach, Ochotnicza Straż Pożarna w Ciosmach oraz mieszkańcy Ciosmów.
Spotkanie rozpoczęli przedstawiciele Zarządu Powiatowego Związku Młodzieży Wiejskiej w Biłgoraju oraz Ochotniczej Straży w Brodziakach Dominik Róg, Natalia Bielak oraz Piotr Brodziak. Przybyłych gości przywitała dyrektor Oddziału Zamiejscowego w Ciosmach Teresa Kowal. Na spotkanie przybył wiceprzewodniczący Rady Gminy Biłgoraj Marek Małek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Celina Skromak, Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych w składzie Tomasz Bordzań, Jan Paluch i Tomasz Brytan, prezes Stowarzyszenia "Dąb" w Ciosmach Helena Szado-Oleksak, sołtys wsi Brodziaki a zarazem przedstawiciel OSP w Brodziakach Piotr Brodziak, sołtys wsi Ciosmy Sławomir Rataj, a także nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz mieszkańcy gminy Biłgoraj.
Tomasz Brytan, znawca dziejów powstania styczniowego na Biłgorajszczyźnie, w obrazowym wystąpieniu opowiedział o tym, co wydarzyło się w okolicznych lasach 153 lata temu. Natomiast Tomasz Bordzań, członek Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprezentował powstańcze umundurowanie, uzbrojenie oraz ekwipunek. Cierpliwi mogli także na żywo zobaczyć jak strzelała broń powstańcza.
W żołnierski nastrój wprowadził zebranych Konkurs Piosenki Żołnierskiej, w którym wzięło udział dziewięciu wykonawców z Ciosmów i okolicznych miejscowości. Dużą popularnością cieszył się także konkurs plastyczny (25 uczestników) oraz test wiedzy historycznej "Powstanie Styczniowe na Ziemi Biłgorajskiej" (8 uczestników). Wszystkim konkursom przyglądała się komisja złożona z pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju oraz dyrektor Teresy Kowal. Każdy uczestnik konkursów otrzymał nagrodę rzeczową.
Przybyli do remizy w Ciosmach nie mogli narzekać na brak innych atrakcji. Pasjonaci dziejów mogli "dotknąć historii", zwiedzając powstańcze obozowisko, przygotowane przez Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, a także oglądając eksponaty muzealne z czasów powstania, odnalezione na polach bitew i w obozowiskach z lat 1863 i 1864. Bibliofile mogli nabyć ciekawe egzemplarze książek, przekazane przez Filię Biblioteczną w Ciosmach i sprzedawane przez młodzież ze Związku Młodzieży Wiejskiej. Za pieniądze zebrane na kiermaszu książki będą zakupione artykuły żywnościowe przeznaczone dla biednych rodzin z terenu gminy Biłgoraj. Podczas imprezy Stowarzyszenie "Dąb" w Ciosmach przeprowadziło także zbiórkę w ramach ogólnopolskiej akcji "Kilometry Dobra".
Spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem przy przygotowanych przez mieszkańców Ciosmów smacznych daniach i przekąskach. Była to doskonała okazja do integracji i rozmowy nie tylko na tematy historyczne.
Ideą projektu "Spotkania z Historią w Gminie Biłgoraj" jest zainteresowanie dzieci, młodzieży i mieszkańców niezwykle ciekawymi dziejami lokalnymi. Każda podbiłgorajska miejscowość ma swoją unikalną historię, o której warto pamiętać i ją popularyzować. Kolejne "Spotkania z Historią" odbędą się w Brodziakach oraz Soli.
________________________________________________________________________
WYNIKI
KONKURS PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ
I nagroda: Paulina Maziarz z Huty Krzeszowskiej
II nagroda: Klaudia Blacha, Otylia Kobielarz oraz Oliwia Małek z Ciosmów, akompaniament: Marek Małek.
III nagroda: Laura Rapa z Dereźni
KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ
I nagroda ex aequo Kinga Rorata, Zuzanna Niemiec i Agnieszka Rębacz z Dereźni.
KONKURS PLASTYCZNY
I nagroda: Julia Wasąg
II nagroda: Klaudia Blacha
III nagroda: Natasza Lepa
Komentarze (0)