reklama
reklama

Śpiewali z Krawczykiem, gościli u Golców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Śpiewali z Krawczykiem, gościli u Golców - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI (26.10)

17.00 – Msza Święta w kościele Św. App. Piotra i Pawła w Majdanie Starym

18.00 – jubileuszowy koncert

Historia chóru męskiego „Klucz” z Majdanu Starego

Historia chóru „Klucz” z Majdanu Starego sięga wiele, wiele lat wstecz. W parafii Majdan Stary w dwudziestoleciu międzywojennym działał przy parafii chór mieszany. W czasie drugiej wojny światowej i latawcach powojennych chór zaprzestał swojej działalności, gdyż pożoga również tu odcisnęła swoje piętno. W 1989 roku powstała inicjatywa założenia  męskiego zespołu śpiewaczego dla uświetnienia nowo uchwalonego święta Odzyskania Niepodległości. Następnie zespół przekształcił się w Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego.

reklama

Chór aktywnie uczestniczy w wydarzeniach patriotycznych, religijnych i kulturalnych na terenie gminy Księżpol, powiatu biłgorajskiego, województwa lubelskiego oraz na terenie Polski. Bierze udział w licznych festiwalach, zajmując prestiżowe miejsca. Koncertował w wielu miejscach w kraju, min. w Krakowie,  Zakopanym, Warszawie, Licheniu, w Gdańsku, Lublinie oraz  poza jego granicami – we Włoszech, Austrii, Czechach, na Litwie, Ukrainie, Chorwacji i w Niemczech. Nie z zabrakło występu chórzystów również w Watykanie, gdzie na Placu Świętego Piotra śpiewali dla blisko 70 tys. widzów. Koncertowali wspólnie z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, takimi jak Alicja Majewska czy Krzysztof Krawczyk. Gościli także u Golców w Milówce.

W swoim repertuarze chór ma pieśni o tematyce ludowej, religijnej, patriotycznej, biesiadnej, krótko ujmując „do tańca i do różańca”. Chór ma w swoim dorobku kilka płyt. Pierwsza nosi tytuł „Ocalić od zapomnienia” i wydana została w 2003 r. Była poświęcona zmarłemu kierownikowi chóru Feliksowi Wryszczowi, a znalazły się na niej zapomniane pieśni regionalne. Druga płyta wydana została rok później i znalazł się na niej repertuar kolędowy. Kolejna płyta nosi tytuł „Głos podnoszę z padołu tej ziemi”.

reklama

Działalność artystyczna stała się dla chórzystów sposobem na życie, a śpiewając niosą i przekazują ludziom dobro. Są oni inicjatorami wielu akcji charytatywnych, takich jak pomoc Ukrainie czy koncerty charytatywne dla chorych dzieci. W ostatnim czasie zainicjowali również pomoc dla powodzian ze Śląska. Corocznie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy. Jedna z większych akcji pomocowych zorganizowanych przez kierownika zespołu Jerzego Rymarza była budowa domu dla Moniki Naklickiej ze Smólska.

Obecnie chór liczy 18 osób. Jego kierownikiem jest Jerzy Rymarz, a dyrygentem Andrzej Kusiak.

   

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama