Coraz więcej seniorów ma konto w banku. Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje już 67 procent emerytur i rent na rachunki osobiste. Nad obawą przed nowymi technologiami zaczynają przeważać korzyści, w tym wygoda korzystania z własnych pieniędzy.
Z ponad 7,8 mln osób pobierających świadczenia z ZUS już 5,3 mln otrzymuje je na rachunek bankowy. Pozostali co miesiąc czekają na listonosza. Wskaźnik ubankowienia seniorów cały czas rośnie, ale jak wynika z raportu Banku Światowego nadal 22 procent dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego. Z tego większość to właśnie osoby starsze.
Oddział ZUS w Biłgoraju wypłaca emerytury i renty prawie 118 tys. osób. 61 procent z nich odbiera świadczenie na konto w banku. To o kilka punktów procentowych mniej w porównaniu do świadczeniobiorców z całego kraju. Jednak także w naszym regionie da się dostrzec, że seniorzy przekonują się do rachunków.
Bezpieczeństwo i wygoda
Coraz więcej osób przenosi gotówkę na rachunek, bo zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych z przechowywaniem pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Każdego miesiąca policja donosi o przypadkach kradzieży i oszustw, których ofiarami padają seniorzy trzymający życiowe oszczędności w domu.
Seniorów przekonuje również wygoda kont bankowych, szczególnie gdy mają trudności ze swobodnym poruszaniem się. Przez Internet z osobistego konta mogą opłacić rachunki i zrobić często tańsze zakupy.
Koszty
Ważnym aspektem ubankowienia są także koszty, jakie w związku z obrotem gotówkowym ponosi budżet państwa, czyli my wszyscy. Na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych na samą dystrybucję świadczeń za pośrednictwem poczty musi wydać rocznie około 200 mln zł. Natomiast przelanie emerytury na rachunek w banku to dziś zero złotych, dzięki korzystnym umowom, które zawarł ZUS.
Banki konkurują o seniora
ZUS stara się wspierać klientów także w wyborze banku, w którym otwierają rachunek. W ubiegłym roku zorganizował konkurs, w którym postawił bankom zadanie przedstawienia planu działań, mających zachęcać seniorów do korzystania z kont bankowych i bezgotówkowego odbioru emerytur i rent. W ramach zwycięskiej oferty Bank BPH zaproponował darmowe: prowadzenie rachunku, przelewy krajowe, wypłaty z bankomatów i obsługę karty płatniczej przez 2 lata. Oprócz tego bank zaoferował zwrot części wydatków na leki opłacane w aptece kartą i bezpłatną pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach (np. transport medyczny, pomoc hydraulika). Bezpieczeństwo zwycięskiego konta i brak ponoszenia opłat gwarantuje ZUS.
Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS
w województwie lubelskim
Komentarze (0)