Zebranych powitał Starszy Cechu Jan Pyznarski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie Zbigniew Marchwiak, starosta Marian Tokarski, Jadwiga Skrzypczuk v-ce prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości i prezes Cechu w Zamościu, Danuta Łagożna – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Piotr Juśkiewicz – kierownik Cechu w Zamościu, Ryszard Łuczyn – prezes organizacji powiatowej Ligii Obrony Kraju, Teresa Puźniak – komendant OHP w Biłgoraju. - Jest mi bardzo miło, że będziemy dziś mogli podsumować 4-letnia kadencję zarządu - mówił. Zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy odeszli na wieczny spoczynek – Jan Dzięgiel, Bronisław Wolanin, Czesław Baska, Wacław Mrożek, Stanisław Nizio, Monika Jaworska-Sprysak. Uroczystość rozpoczęła się miłym akcentem - wręczeniem odznaczeń. Józef Skubis oraz Stanisław Gliwa otrzymali Złoty Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla Rzemiosła Polskiego. Srebrnym Medalem odznaczony został również Jan Szymaniak, szef kapeli "Wygibusy" oraz Kapela "Wygibusy". - Kapela współpracuje z nami, umila nam czas - mówił Starszy Cechu. Honorową odznaką rzemiosła odznaczeni zostali: Elżbieta Jaskowska, Bożena Wilczyńska - Typek, Halina Sołtys, Teresa Puźniak.
Starszy Cechu Jan Pyznarski przedstawił sprawozdanie za miniony rok działalności. Przytoczył, że Zarząd w tym czasie podjął szereg ważnych decyzji dotyczących zagadnień statutowych. - Głównym naszym celem jest realizacja zadań statutowych. Temu założeniu służą poczynania zarówno w dziedzinie gospodarczej jak i administracyjnej. Większość zadań udało nam się zrealizować, jednak należy przyznać, że nie wychodzi nam aktywizowanie środowiska rzemieślniczego. Niestety aktywność naszych członków cechu pozostawia wiele do życzenia - mówił. Zaznaczył, że są osoby, które działają aktywnie. Im serdecznie dziękuje. Podkreślił, że dobrym prognostykiem na przyszłość jest uaktywnienie się branży fryzjerskiej.
Starszy Cechu wspomniał również o utworzeniu w tej kadencji Rzemieślniczego Centrum Szkolenia Zawodowego. Dodał, że znacząco poprawiło to sytuację zarówno w zakresie statutowym jak i gospodarczym. Centrum przeprowadziło 22 kursów. Jan Pyznarski mówił, że organizowane były uroczystości integrujące. Działania Cechu jako organizacji rzemieślniczej były prowadzane poprzez uczestnictwo w życiu społecznym i środowiskowym. Dodał, że organizacja bierze udział jako gremium opiniujące w wielu instytucjach. W minionym roku przystąpiło do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich 36 osób.
Cech jest dobrowolnym związkiem pracodawców oraz samorządną, społeczno-zawodową i gospodarczą organizacją rzemiosła. Działa na terenie miasta Biłgoraj i powiatu biłgorajskiego. W biłgorajskiej organizacji zrzeszonych jest 113 zakładów rzemieślniczych, wśród nich 44 szkoli uczniów. Zatrudnionych jest 119 młodocianych w celu przygotowania zawodowego, w tym 98 uczniów pobiera naukę w ZSZi O i RSZ w Turobinie a 21 uczniów w systemie kursowym. - Niepokojące jest, że liczba uczniów z rok na rok maleje. Musimy dokonywać różnych zabiegów, aby temu przeciwdziałać. Cech ma szeroką ofertę kursową. Jesteśmy w stanie organizować kursy zwiększające kwalifikacje. Wszystko zależy od pomysłów i zapotrzebowania - mówił.
Tego dnia wybrano władze Cechu na kolejną kadencję. W wyniku głosowania Starszym Cechu został Jan Pyznarski a w skład Zarządu weszli: Władysław Rożański, Józef Bielak, Józef Pawlos, Józef Borowiec. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Zdzisław Hułas, Bożena Wilczyńska – Typek, Ryszard Cieślak. W skład Sądu cechowego weszli: Sławomir Znak, Jerzy Bednarz, Lech Borowski.
Komentarze (0)