Co będzie objęte refundacją w rządowym programie in vitro?
Jeśli chodzi o procedury in vitro objęte refundacją, pary będą miały możliwość skorzystania nie tylko z procedur wykorzystujących własne gamety. Program przewiduje także finansowanie procedur z wykorzystaniem dawstwa nasienia, komórek jajowych oraz zarodków. Ogólnie, para będzie mogła skorzystać z maksymalnie 6 procedur wspomaganego rozrodu. W przypadku dawstwa partnerskiego lub nasienia refundacja jest możliwa do 4 cykli, natomiast w przypadku konieczności korzystania z dawstwa komórek jajowych możliwe jest refinansowanie do 2 cykli. W sytuacji dawstwa zarodków para może skorzystać z refundacji do 6 cykli. Poza procedurami finansowanie z budżetu państwa będzie obejmowało również m.in. wizyty lekarskie, punkcje jajników, procedury embriologiczne, transfer zarodków oraz zabezpieczenie zarodków poprzez ich mrożenie. Co istotne, program pozwala też na mrożenie komórek jajowych i plemników parom, które leczą się onkologicznie.
Jakie są kryteria kwalifikacji par do programu?
Wymagane jest, aby pary pozostawały w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Brane są także aspekty medyczne pacjentów. Para musi posiadać stwierdzoną lub nieleczoną skutecznie niepłodność w okresie ostatnich 12 miesięcy przed przystąpieniem do programu. Istotną rolę odgrywa również wiek. U kobiet, maksymalny wiek to 42 lata przy wykorzystaniu dawstwa partnerskiego lub nasienia, a 45 lat, gdy para decyduje się na dawstwo komórek jajowych lub zarodków. Mężczyźni nie mogą przekroczyć 55 lat. Dodatkowo jeśli para zamierza skorzystać z dawstwa gamet lub zarodków, konieczne jest uzyskanie opinii psychologa. Skorzystać z programu mogą też osoby, które wcześniej uczestniczyły w samorządowych programach dofinansowania in vitro, posiadające już potomstwo lub dysponujące kriokonserwowanymi zarodkami.
Jak zapisać się do programu?
Zainteresowane pary mogą uzyskać szczegółowe informacje o refundacji in vitro u realizatorów programu, czyli w wybranych ośrodkach specjalizujących się w leczeniu zaburzeń płodności. Jednym z tych ośrodków jest Klinika Bocian w Lublinie, mieszcząca się przy ulicy Relaksowej 26. Placówka zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności również za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat refundacji in vitro można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką pod numerem telefonu: +48 81 475 76 80 lub odwiedzając stronę: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro
Komentarze (0)