Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży polskim dziedzictwem kulturowym, tradycją i obyczajami. Poprzez pracę twórczą uczestnicy zajęć rozwijają swoją wyobraźnię i wrażliwość estetyczną. To także okazja do prezentacji dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej. Tematyka prac nadsyłanych na konkurs jest związana z tradycjami, zwyczajami, świętami typowo polskimi, takimi jak: Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, kolędnicy, dożynki, Święto Zmarłych, andrzejki, wianki, marzanna, lajkonik, kulig, hejnał mariacki itp.
Komisja, obradująca w składzie: Ewa Rakoczy – artysta plastyk, Kamila Guzal-Pośrednik – artysta plastyk, Dorota Możejko-Retmaniak – artysta plastyk i Bożena Szynkielewska – sekretarz, oceniła 364 prace, które napłynęły na konkurs z 41 placówek. Na wystawę zakwalifikowano 80 prac, w tym nagrodzono 20 prac.
Jedną z dwudziestu przyznanych nagród otrzymała praca dziewięcioletniej Julii Furmanek. Praca zatytułowana „Kolędowanie” wykonana została pastelami olejnymi. Obraz ukazuje kolędujące dzieci stojące przed kościołem i przyozdobionymi świątecznie choinkami. Towarzyszą im śniegowy bałwanek i dwa kotki. Wszystko to w zimowej szacie, na tle nocnego nieba.
[caption id="attachment_574352" align="alignnone" width="1024"] Wystawa Staś Pindor[/caption]
Wśród prac, jakie zostały wybrane do zaprezentowania na wystawie pokonkursowej, znalazł się obraz autorstwa Stasia Pindora (lat 11). W dynamicznej kompozycji Staś pokazał własne spojrzenie na tradycyjne polewanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny, czyli śmigus-dyngus. Laureaci uczęszczają na zajęcia plastyczne, które prowadzi nauczycielka plastyki Anna Świca w pracowni Tęczowa Malarnia.
Protokół z prac komicji konkursowej i prace nagrodzone można zobaczyć na stronie Pałacu Młodzieży w Warszawie:
http://www.pm.waw.pl/aktualnosci/430-xii-ogolnopolskie-biennale-plastyczne-pt-rok-polski-w-tradycji-i-obyczajach
Gratulujemy Julii i Stasiowi, życząc wielu tak wspaniałych sukcesów!
Anna M. Świca
Komentarze (0)