18 grudnia 2016 r. odbyły się w Tarnogrodzie uroczystości ku czci Józefa K. Gizy, 24-letniego mieszkańca tego miasteczka, który wyjechał „za chlebem” na Śląsk i zginął od kul zomowców w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek”. Rozpoczęte w Świdniku i Lublinie, a zakończone w Tarnogrodzie wojewódzkie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego były doniosłym wydarzeniem, w którym Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu miał znaczący udział.
Po Mszy Św. w intencji Ojczyzny, Józefa K. Gizy i pozostałych ofiar stanu wojennego, której przewodniczył i homilię wygłosił Bp Marian Rojek. Po Mszy Św. wszyscy przemaszerowali na cmentarz parafialny gdzie po odśpiewaniu Hymnu Narodowego i krótkiej modlitwie przy grobie Józefa K. Gizy złożono kwiaty i zapalono znicze. Rocznicowe uroczystości kontynuowano w TOK – u, gdzie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem polonistki Małgorzaty Ułanowskiej. Nagrodą za trud przygotowań i brawurowo zagrany spektakl były długie brawa i łzy wzruszenia publiczności. Przyczyniła się do tego również przejmująca scenografia: duży krzyż z biało – czerwoną flagą, 9 płonących świec ku czci górników poległych w „Wujku” i wiązanka biało - czerwonych kwiatów w hołdzie dla wszystkich ofiar stanu wojennego. Teresa Misiuk, Kurator Lubelski poprosiła o powrót na scenę młodzieży z ich nauczycielką i serdecznie podziękowała za wspaniałą lekcję historii, a dyrekcji szkoły za tak potrzebne dzisiaj łączenie procesu dydaktycznego z wychowaniem patriotycznym i obywatelskim młodzieży. Do podziękowań dołączył się Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo – Wschodniego NSZZ „Solidarność” oraz Stanisław Płatek, jeden z przywódców strajku w „Wujku” oraz budowniczych 33 – metrowego krzyża przy którym złożono urny z ziemią z grobów dziewięciu poległych górników.
Zaprosił również naszą młodzież do odwiedzenia Muzeum Izby Pamięci Kopalni „Wujek” w Katowicach. Na zakończenie zabrał głos ks. Henryk Bolczyk, który dziękując młodzieży zwrócił uwagę na głęboką symbolikę krzyży – tych z Poznania, Gdańska i „Wujka” oraz krzyża stojącego na scenie – wykonanego w Różańcu, które mówią o wertykalnym, zbawczym wymiarze życia chrześcijanina. Podzielił się też wspomnieniami z tragedii w „Wujku”, udzielił błogosławieństwa obecnym i z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzył obfitych łask Bożych.
Uroczystość pozostanie na długo w pamięci uczestników, a cała społeczność naszej szkoły jest dumna, że przyczyniła się do tego młodzież z Różańca.
Marian Kucharczuk – opiekun Koła Historycznego
RÓŻANIEC PAMIĘTA O JÓZEFIE KRZYSZTOFIE GIZIE
Opublikowano:
Autor:
reklama
Przeczytaj również:
Wiadomości Biłgorajskie<strong>18 grudnia 2016 r. odbyły się w Tarnogrodzie uroczystości ku czci Józefa K. Gizy, 24-letniego mieszkańca tego miasteczka, który wyjechał „za chlebem” na Śląsk i zginął od kul zomowców w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek”. Rozpoczęte w Świdniku i Lublinie, a zakończone w Tarnogrodzie wojewódz
reklama
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)