Z propozycją reaktywacji józefowskiego liceum wyszedł radny Rady Miejskiej Tadeusz Gontarz. Tłumaczył, że obecny rząd planuje reorganizację systemu oświaty. Już niebawem znikną gimnazja, a w zamian powstaną ośmioklasowe szkoły podstawowe. – Powinniśmy się przygotować do reaktywacji naszego liceum. W myśl zmian, dzieci o rok młodsze będą musiały iść do szkoły średniej. Myślę, że rodzice i dzieci z gminy zechcą, aby ta szkoła była bliżej ich miejsca zamieszkania – tłumaczył. Mówił, że należałoby włączyć większe grono osób do dyskusji na ten temat. Jego zdaniem, ważne są spotkania z rodzicami i przekonywanie ich, że w tej szkole można zdobyć gruntowne wykształcenie.
Jak podkreśla burmistrz Roman Dziura, ten temat był wiele razy poruszany i dyskutowany. Niestety, bez większego efektu. – U wszystkich jest już przekonanie, że jak rodzice nie zechcą puścić dzieci do naszego liceum, to my nic na to nie poradzimy – mówił. Tłumaczył, że organizowanie i utrzymywanie liceum dla dzieci z innych gmin mija się z celem. Są to duże koszty dla budżetu gminy tym bardziej, że prowadzenie szkół średnich nie jest zadaniem gminy, ale starostwa. – Mamy pewien pomysł i chcemy do sprawy wrócić. Spróbujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Wychowanków Liceum do tego tematu wrócić na bazie prowadzenia liceum lub jakiejś innej szkoły. Tak w rozmowach z wychowankami uzgodniliśmy. Zobaczymy, na ile się to powiedzie. Musimy mówić otwarcie. Jeżeli zrobimy spotkanie z uczniami, rodzicami i jeśli oni powiedzą, że nie są zainteresowani naszym liceum, to nic się nie da zrobić. Wszystko w rekach uczniów i rodziców. Próba na pewno zostanie podjęta. Chcielibyśmy, aby udało się – tłumaczył burmistrz Dziura.
Niestety, w tym roku nie udało się utworzyć ani jednej klasy Liceum Ogólnokształcące w Józefowie. Zgłosiło się zaledwie kilkoro chętnych. Szkoła ta jest jedną z najstarszych w regionie szkół ponadgimnazjalnych. Kształciła młodzież od 1944 roku. Może poszczycić się kilkoma tysiącami wychowanków, wśród których są profesorowie wyższych uczelni, oficerowie i generałowie Wojska Polskiego, lekarze, nauczyciele, inżynierowie, księża rozsiani po całym świecie. W ostatnim czasie planowane było utworzenie klas o dwóch profilach: obronno-wojskowy z rozszerzeniami język angielski i matematyka oraz o prawniczo-humanistyczny z rozszerzeniami język angielski, historia i wos. Uczniom zdolnym, mającym średnią powyżej 4, proponowano stypendia. To jednak nie zachęciło mieszkańców gminy.
Już w 2012 roku władze, chcąc usprawnić zarządzanie placówkami oświatowymi i zracjonalizować koszty gminy ich utrzymania, zaproponowały radnym utworzenie Samorządowego Zespołu Szkół, w skład którego wejdą: Publiczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Józefowie. Wówczas w czterech klasach uczyło się w nim ponad 90 uczniów.
Komentarze (0)