Przypomnijmy: Radnego powiatowego Piotra M. do rutynowej kontroli drogowej policja zatrzymała 19 maja na DK9 w miejscowości Lipnik (pow. opatowski). Okazało się, że prowadził pojazd mając w wydychanym powietrzu promil alkoholu ( 0,48 mg/1)
Sprawę prowadził sąd w Opatowie
Dochodzenie przeciwko mieszkańcowi Biłgoraja Piotrowi M. nadzorowała Prokuratura Rejonowa w Opatowie. 31 maja 2024 roku prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Opatowie akt oskarżenia przeciwko Piotrowi M. o przestępstwo z art. 178a § 1 k.k: „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
W sprawie odbyło się kilka rozpraw. Obrońca Piotra M. wnioskował o łagodne potraktowanie swojego klienta przez sąd. Pisaliśmy o tym
TUTAJ
Jechał pod wpływem. Postępowanie umorzone
Wyrok w sprawie radnego powiatowego zapadł w czwartek 29 sierpnia.
Jak ustaliła Nowa Gazeta Biłgorajska
Sąd Rejonowy w Opatowie warunkowo umorzył postępowanie karne przeciwko oskarżonemu Piotrowi M. na okres próby 1 roku, orzekł od oskarżonego świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 10.000 zł. Piotr M. ma też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku (z zaliczeniem na poczet tego zakazu okresu zatrzymania prawa jazdy od dnia 19 maja 2024). Sąd zasądził również od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe.
Co oznacza warunkowe umorzenie?
Zgodnie z kodeksem karnym (art. 66 KK) sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
Warunkowe umorzenie postępowania karnego oznacza, że sprawca winny popełnienia czynu zabronionego może liczyć na brak wpisu do karty karnej. Sprawca nie został bowiem skazany prawomocnym wyrokiem sądu i w związku z tym formalnie jest osobą niekaraną.
Co o takim wyroku sądzi Prokuratura w Opatowie?
-Prokurator dokona oceny zapadłego orzeczenia i podejmie decyzję w przedmiocie ewentualnego skierowania wniosku o sporządzenie uzasadnienia i doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem - przekazał nam Mariusz Iwon, p.o. Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Opatowie
Komentarze (0)