Wiadomości Biłgorajskie<strong><span style="font-family: Calibri, serif;">Każdy freelancer może samodzielnie zadecydować, dla ilu klientów jednocześnie chce pracować. Nie musi ograniczać się jedynie do jednego klienta, jednak zdarza się, że pojedyncze zlecenie jest na tyle czasochłonne, iż specjalista nie może zająć się ż
reklama
Każdy freelancer może samodzielnie zadecydować, dla ilu klientów jednocześnie chce pracować. Nie musi ograniczać się jedynie do jednego klienta, jednak zdarza się, że pojedyncze zlecenie jest na tyle czasochłonne, iż specjalista nie może zająć się żadną inną pracą w danym okresie. Współpraca z wieloma klientami w jednym czasie z kolei pozwala zdywersyfikować źródło dochodów i ograniczyć ryzyko, że freelancer będzie borykać się z nieregularną wysokością zarobków miesięcznych. Który model współpracy wybrać? Poznaj ich wady i zalety.
Ilu klientów wybrać? Stwórz swój model pracy freelancera
Praca dla jednego lub dwóch klientów naraz umożliwia skupienie się na dużych projektach, które zapewniają wysokie zyski bez konieczności częstego przeglądania nowych ofert pracy zdalnej. Freelancer ogranicza formalności związane z podpisywaniem umów i negocjowaniem ich warunków, tworzeniem NDA, czy też protokołów przekazania praw autorskich. Skupiając się na jednym kliencie, można przygotować dla niego np. przemyślaną strategię marketingu opartego o linkbuilding lub plan kilkunastomiesięcznych działań SEO w celu wypromowania nowego sklepu internetowego. Minusem pracy dla jednego klienta jest natomiast zwiększone ryzyko utraty regularności dochodów. Zamknięcie działalności przez klienta lub nieprzedłużenie umowy z freelancerem oznacza, że z dnia na dzień pozostaje on bez pracy i musi poszukiwać nowego źródła dochodów.Praca dla wielu klientów jednocześnie ma z kolei sens, jeśli freelancer preferuje większą zmienność i chce uniknąć rutyny w codziennych obowiązkach. Udział w różnych projektach pomaga utrzymać wysoki poziom kreatywności i uniknąć szybkiego wypalenia zawodowego. W niektórych branżach freelancer może pracować dla wielu klientów, gdyż prowadzone przez niego projekty cechują się powtarzalnością. W każdym projekcie potrzebne są jedynie niewielkie modyfikacje, dlatego wykonywanie umówionych zadań zajmuje niewiele czasu. Specjalista może dzięki temu skupić się w pełni na obsłudze każdego z klientów bez obniżania jakości wykonywanych przez niego usług.Bez względu na wybrany model współpracy z klientami, większość freelancerów wykonuje swoją pracę z domu. Zgodnie z raportem "Freelancing w Polsce 2023" stworzonym przez Useme aż 90% wszystkich specjalistów zewnętrznych pracuje zdalnie (źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Coraz-wiecej-wolnych-strzelcow-na-rynku-pracy-Kim-sa-polscy-freelancerzy-8635074.html). Na taką formę współpracy mogą liczyć przede wszystkim freelancerzy, którzy wykonują niewielkie zlecenia. W przypadku umowy zawartej tylko z jednym klientem nieco częściej pojawia się wymóg pojawiania się w biurze przez 1-2 dni w tygodniu lub przez kilka godzin w miesiącu.
Jakie zlecenia wybierać jako freelancer?
Jeśli chodzi o kwestię taką jak praca zdalna oferty różnią się od siebie w zależności od branży. Rozbudowane kampanie marketingowe i SEO planuje się na kilka kolejnych miesięcy lub dłużej, co daje stabilność pracy. Z kolei szybkie zlecenie na wykonanie wizytówki i ulotki sklepu można wykonać w 1-2 dni. Każdy freelancer przed stworzeniem swojego modelu pracy powinien zapoznać się ze specyfiką rynku i dostępnymi ofertami, by prawidłowo zaplanować swój czas na pracę. Na początek powinno się ocenić, ile projektów o podobnych wymaganiach można zrealizować w ciągu miesiąca, a następnie wyliczyć, czy taka forma pracy przyniesie oczekiwane wynagrodzenie.Freelancerzy powinni pamiętać, że rynek zleceń dla specjalistów zewnętrznych stale rośnie. Zgodnie z raportem przygotowanym przez platformę Freelancehunt z 2024 roku w 42% firm freelancerzy pracują od ponad 5 lat. W 12% firm specjaliści stanowią oni ponad połowę całego zespołu (źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosnie-popyt-na-uslugi-freelancerow-Prognozy-na-2024-rok-8688654.html)
Poznaj swoją branżę i wybierz najlepsze oferty dla siebie
Tworzenie własnego modelu pracy freelancera powinno się zatem opierać na specyfice branży i usług świadczonych przez danego specjalistę. Równie ważne jest rozsądne planowanie czasu na wykonywanie kolejnych zadań, gdyż każdy projekt ma inny zakres. Niektóre prace wymagają pełnego zaangażowania przez kilka tygodni, inne można wykonywać regularnie co miesiąc jedynie przez kilka godzin. Oferty pracy zdalnej dla freelancerów mogą bowiem przypominać ogłoszenie o pracę stałą lub szybkie zlecenia do wykonania w kilka dni. Warto również śledzić zmiany na rynku pracy dla freelancerów. Dynamiczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów zewnętrznych sprawia, że każdego dnia można liczyć na znalezienie nowej współpracy na atrakcyjnych warunkach.
Komentarze (0)