Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju otrzymała grant w wysokości 21 tys zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Na co zostały wydane pieniądze?
W tej bibliotece nie tylko czytają. Tak realizują granty
-W ramach realizacji grantu chcemy przypomnieć młodemu pokoleniu bogatą tradycję sitarstwa. Sitarstwo (tworzenie sit) po założeniu miasta w XVI w. miało ogromny wpływ na jego rozwój gospodarczy i kulturowy. Sitarze biłgorajscy wytworzyli specyficzną kulturę, która obecnie znajduje się na granicy społecznej (nie)pamięci. Odniesienie do tego dziedzictwa, w tym do wielokulturowej tradycji, ma na celu budowanie dumy z lokalnych zasobów kulturowych - przekazuje Biblioteka
Na początku września Natalia Czacharowska, starszy kustosz MiPBP im. prof Jerzego Markiewicza w Biłgoraju, wykonała obszerną kwerendę historyczną, dzięki której zebrano materiały dotyczące, sitarzy: legendy, informacje z czasopism naukowych i publikacji książkowych oraz zdjęcia.
-Kolejnym krokiem było spotkanie młodzieży z Liceum Ogólnokształcące im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju z doktor Dorotą Skakuj. Podczas prezentacji młodzież miała okazję dowiedzieć się o najważniejszych faktach oraz poznać liczne ciekawostki z historii sitarstwa - przekazuje Biblioteka
W kolejnym etapie powstała mobilna gra terenowa „Kamienny Sitarz”, którą Biblioteka zrealizowała we współpracy z Fundacją Good Culture.
Biłgorajska wersja słynnej na całym świecie gry
Na czym polega gra? Mobilna gra terenowa przypomina znane “Pokemon GO”. Jej innowacyjność polega na połączeniu fabuły, dopasowanej do percepcji młodzieży oraz mechaniki, które łącznie budują zaangażowanie graczy. Uczestnicy rozgrywki poruszają się od punktu rozwiązując zadania związane z tradycjami sitarskimi. Trasa wiedzie ulicami Biłgoraja, czas przejścia to około 70-80 minut.Fabuła gry:W Biłgoraju trwają próby do plenerowego spektaklu „Radosne, czyli powitanie sitarzy”, przygotowywanego przez tutejszą młodzież. Jesteście aktorami i uczestnikami tego spektaklu.W czasie przerwy w próbie, jeden z kolegów częstuje Was czekoladkami nadziewanymi żurawiną. Zanim zdążycie ich skosztować, pojawia się tajemniczy starzec w kapeluszu, trzymający sito. To Kamienny Sitarz, strażnik dziedzictwa Braci Sitarskiej. Ostrzega, że tegoroczna żurawina w całym Biłgoraju została zatruta, a jej spożycie prowadzi do stopniowego zapominania tradycji sitarstwa. Sitarz wyjawia, że to Bagienny Duch chce osłabić pamięć o biłgorajach.Starzec prosi Was o pomoc. Musicie zebrać artefakty, które ocalą pamięć o sitarzach i unicestwią Bagiennego Ducha. Gdy uda Wam się je zebrać, powstrzymacie działanie zatrutej żurawiny, która już krąży w żyłach mieszkańców, niszcząc ich wspomnienia o dawnej tradycji. Mężczyzna tłumaczy, że nie może Wam teraz towarzyszyć, ponieważ znacznie spowolniłoby to Wasze działania. Pokaże się później i będzie przesyłał w niektóre miejsca swoich sprzymierzeńców, od których możecie zyskać przydatne w misji przedmioty. Pamiętajcie jednak, że wysłannicy Bagiennego Ducha ulegli działaniu owoców i nie będą skłonni tak łatwo oddać Wam artefaktów.Ruszacie w trasę po Biłgoraju. W trakcie rozgrywki musicie sprostać wszystkim wyzwaniom i przeszkodom, aby zdobyć artefakty pozwalające zachować pamięć o braci sitarskiej.
Oni grali jako pierwsi
Pod koniec ubiegłego tygodnia młodzież z LO im. ONZ w Biłgoraju oraz ZSZiO w Biłgoraju przystąpiła do premierowej rozgrywki mobilnej gry terenowej „Kamienny Sitarz”.Pierwsze z dwóch zadań kreatywnych w grze, które czekały na uczestników brzmiało: stwórz hasło promujące sitarstwo biłgorajskie, drugie polegało na wykonaniu fotografii, która ukazuje walkę o zachowanie pamięci o dawnym rzemiośle mieszkańców miasta.
-Tu młodzież mogła się popisać kreatywnością. Te dwa zadania mogły zdecydować o zwycięstwie w całej grze, za każde można było otrzymać maksymalnie 100 punktów. Kolejne zadania wiodły młodzież ulicami miasta, od Figury św. Jana Nepomucena przez Skwer Saski po Zagrodę Sitarską, Plac Wolności do mety w bibliotece głównej. W tej wyprawie towarzyszyły im postaci literackie i historyczne związane z miastem: Jadwisia (A. Wieniarski, Historia Jadwisi i Janka), pastuszek, któremu objawiła się św. Maria Magdalena (patronka Biłgoraja), Łabędź (symbol z herbu Biłgoraja), itd. Te postaci mogły być wysłannikami Kamiennego Sitarza, który pomagał w zachowaniu pamięci o braci sitarskiej lub posłańcami Bagiennego Ducha, który zadawał młodym kolejne trudne pytania. Za każdą poprawną odpowiedź czekały punkty, a za rozwiązanie co najmniej 2 z 3 zadanych przez postać zagadek również artefakty: woda z rzeki Łady, łza Jadwisi, sosnowa gałązka czy łabędzie pióro. Na mecie czekały na najlepsze drużyny zasłużone nagrody: Gacusie, SkibidiSitarki, Demokraci Walczący, Sitarski dźwig. Dla reszty uczniów: Wilki Alpha, Cieniasy, Sitarki, Zespół WM, Turasy, upominki - relacjonuje Natalia Czacharowska z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki - relacjonuje Natalia Czacharowska z MiPB
Po 3 kilometrowej wędrówce ulicami Biłgoraja w obronie pamięci o historii, kulturze i rzemiośle naszych przodków czekał również poczęstunek.
Mieszkańcy miasta również zagrają
Zaintrygowała was nowa gra? Już niebawem będzie okazja, by spróbować swoich sił. Od 4 listopada 2024 r. do końca czerwca 2025 r. gra będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta.Aby zagrać, należy pobrać na swój telefon darmową aplikację ActionTrack, dostępna dla IOS w wersji 11.0 i wyższej i Android w wersji 8.0 i wyższej. Przy pobieraniu aplikacji należy zezwolić na korzystanie z funkcji robienia zdjęć. Aplikacja nie zawiera reklam. Nie wymaga logowania i podawania danych osobowych. W telefonie powinien być włączony Internet i usługa lokalizacji (GPS). Następnie należy pobrać grę za pomocą kodu, dostępnego na starcie gry. Po wejściu do gry gracze akceptują otrzymują informacje techniczne i akceptują zasady gry.
Na kolejnym ekranie gracze zobaczą mapę a na niej punkt, do którego trzeba dojść. Kolejne punkty na mapie będą odkrywały się w trakcie gry. W czasie rozgrywki gracze odpowiadają na pytania, punktacja nalicza się automatycznie. Gry odbywają się w terenie. Gracze są zobowiązani do dostosowania się do wszystkich przepisów ruchu drogowego oraz poleceń opiekunów. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w grze za zgodą opiekunów.
Tak wyglądała premierowa rozgrywka:
FOTO: MiPBP w Biłgorajureklama
Komentarze (0)