Jak informuje st. kpt. Albert Kloc, oficer prasowy KP PSP w Biłgoraju, zdarzenie miało miejsce 30 grudnia w Goraju na ul. Folwarki. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali zadymiony budynek gospodarczy z wydzieloną częścią mieszkalną. Dym pochodził z pieca kuchennego, którym było ogrzewane pomieszczenie mieszkalne. O zdarzeniu straż poinformował jeden z członków rodziny. W wyniku zdarzenia jedna osoba była poszkodowana. Był to 77-letni mężczyzna, którym zajął się zespół ratownictwa medycznego. Mężczyzna z objawami podtrucia tlenkiem węgla został przetransportowany do szpitala.
Pomieszczenia zostały przewietrzone. Strażacy zbadali też powietrze w budynku na obecność czadu. Okazało się, że stężenie tlenku węgla po częściowym przewietrzeniu wyniosło 6 ppm. Jest to znikome stężenie, które nie wpływa jeszcze na samopoczucie człowieka.
Jak co roku Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju przypomina, że pożary mogą okazać się tragiczne w skutkach, pociągając za sobą ofiary śmiertelne. Jedną z przyczyn powodujących śmierć mieszkańców podczas użytkowania pieców jest tzw. czad, czyli tlenek węgla powstający w wyniku niecałkowitego spalania paliwa, np. w wyniku niesprawnych wentylacji w kotłowni, łazienkach bez dostatecznej wentylacji, w których zainstalowany jest piecyk gazowy. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć.
Bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed niebezpieczeństwem zatrucia się tlenkiem węgla są elektroniczne czujki tlenku węgla oraz czujki dymu. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju apeluje do mieszkańców miasta Biłgoraj i powiatu biłgorajskiego o szczególną ostrożność i przestrzeganie instrukcji obsługi pieców ogrzewczych na paliwo stałe i gazowe użytkowanych w budynkach jednorodzinnych.
Komentarze (0)