reklama
reklama

Podstępna cukrzyca!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podstępna cukrzyca! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Na czym polega choroba?

Cukrzyca to choroba, w której trzustka nie wytwarza insuliny, wytwarza jej za mało lub insulina nie działa tak jak powinna. Kiedy spożyjemy posiłek dostarczamy do organizmu m.in. węglowodany, które po wstępnym trawieniu przenikają jako glukoza przez śluzówkę jelita do krwi. Tak przebiega prawidłowy mechanizm, w którym niezbędna jest insulina.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Jeśli ww. mechanizmy zawiodą, pojawia się nadmiar cukru we krwi, który wywołuje różne objawy kliniczne: senność, zmęczenie, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, chudnięcie, pogorszenie wzroku, zmiany ropne na skórze.

Kiedy do lekarza?

Jeśli masz takie objawy – nie muszą być wszystkie – zgłoś się do lekarza celem wykonania podstawowych badań laboratoryjnych. Niestety, znaczna część chorych nie odczuwa dolegliwości albo są one znikome.

Pamiętaj, badania profilaktyczne są bardzo ważne!

Można nawet przez kilka lat nie zdawać sobie sprawy z toczącej się choroby. Ten przewlekły stan hyperglikemii powoduje postępujące uszkodzenie naczyń krwionośnych w całym organizmie pod postacią nasilonej miażdżycy. Z czasem może pojawić się także uszkodzenie nerek, wzroku lub zaburzenia neurologiczne pod postacią bólów drętwienia i kurczów w kończynach. Dlatego właśnie osoby z nieleczoną cukrzycą mają częściej i w młodszym wieku zawały, udary, stopy cukrzycowe, amputacje kończyn. PONAD MILION LUDZI W POLSCE NIE WIE, ŻE MA CUKRZYCĘ! Rodzaj cukrzycy, leczenie, tryb życia Najczęściej spotykana, u 80% chorych, jest cukrzyca typu 2. Pozostałe rodzaje to cukrzyca typu 1., cukrzyce związane z wadami wrodzonymi, zaburzeniami genetycznymi, schorzeniami endokrynologicznymi oraz w przebiegu przewlekłych uszkodzeń trzustki najczęściej po incydentach ostrego zapalenia. Cukrzyca może pojawić się również w czasie ciąży, wymaga wówczas natychmiastowego leczenia, żeby nie doprowadzić do powikłań w rozwoju dziecka. Cukrzyca typu 1. to nagły, całkowity i nieodwracalny brak produkcji insuliny. Ten stan wymaga leczenia insuliną zewnątrzpochodną od początku choroby. Leczenie wymaga dużego zaangażowania pacjenta. W cukrzycy typu 2. ma miejsce powolny proces uszkadzania trzustki i narastania insulinooporności. Zawszę towarzyszą inne zaburzenia metaboliczne w różnym nasileniu: otyłość, hyperlipidemia, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom kwasu moczowego. Dochodzi często zły styl życia, niewłaściwe nawyki żywieniowe, brak ruchu fizycznego, przewlekły stres, skłonności rodzinne. Ponieważ w tym rodzaju cukrzycy, trzustka nieudolnie, ale produkuje insulinę, należy od początku zastosować starannie dobraną dietę, aby narząd trochę "odpoczął" oraz wzmożoną aktywność fizyczną, jeśli jej do tej pory brakowało. Czasami nawet przez kilka lat jest to jedyna i skuteczna metoda leczenia. Z czasem należy włączyć dodatkowo leczenie doustne lub różne kombinacje insulin. W Centrum Medycznym  Luxmed lekarze specjaliści w Poradni Diabetologicznej obejmują pacjenta kompleksową opieką i leczeniem.

Biłgoraj, ul. Kościuszki 50

Rezerwacja terminów na luxmedlublin.pl, lub  tel. 84 686 95 33.

   

Red. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama