– Moja córka chodzi do VI klasy szkoły podstawowej. Codziennie na plecach dźwiga kilkukilogramowy ciężar – mówi mama jednej z uczennic szkoły w powiecie biłgorajskim. Dodaje, że codzienny zestaw w plecaku to kilka książek, ćwiczenia oraz piórnik. Jeśli dołoży się do tego również drugie śniadanie, to wychodzi dobre kilka kilogramów. Kobieta mówi, że codziennie odprowadza córkę do szkoły i sama ledwo dźwiga jej plecak.
Faktem obciążenia pleców uczniów przerażeni są również ortopedzi. Zbyt duże obciążenie kręgosłupa to nie tylko wady postawy, ale również o wiele poważniejsze problemy w dorosłym życiu. Może to prowadzić do chorób zwyrodnieniowych czy chorób stawów.
W marcu br. w niektórych szkołach nastąpiło ważenie plecaków i dzieci. Odbyło się ono w oparciu o wytyczne otrzymane z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. – Przeprowadzono ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Akcja została przeprowadzona na terenie całej Polski, dotyczyła szkół podstawowych oraz gimnazjów, na terenie których funkcjonował gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej – informuje dr Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju. Biłgorajski sanepid został wytypowany do przeprowadzenia badań w 2 szkołach podstawowych (1 miejskiej i 1 wiejskiej), 2 klasach w każdym roczniku, tzn. w 12 oddziałach. Ocenie poddano wiek (w latach, miesiącach), płeć, ciężar ciała dziecka, ciężar tornistra.
Jak wyjaśnia dr Joanna Sarzyńska, pomimo obowiązującego od kilku lat przepisu prawnego, który mówi, że w pomieszczeniach szkoły lub placówki zapewnia się uczniom możliwość pozostawienia części przyborów i podręczników szkolnych, ciężar tornistra uczniowskiego często przekraczał ustalone zalecenia. A według nich waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia. – Opracowane wyniki badań przesłano do dyrektorów szkół, celem wykorzystania służbowego – dodaje rzecznik.
Jak wybrać odpowiedni tornister dla swojej pociechy? Tornister powinien posiadać usztywnioną ściankę przylegająca do pleców. Zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowe. Rodzice powinni zwrócić uwagę, aby ciężar tornistra był rozłożony symetrycznie – cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej. Tornister powinien mieć równe, szerokie szelki, a ich długość powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie, zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców. Tornister należy nosić na obu ramionach. Konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej ilości zbędnych rzeczy.
Komentarze (0)