reklama
reklama

Pisanki, kraszanki i jajka malowane (foto)

Opublikowano:
Autor:

Pisanki, kraszanki i jajka malowane (foto) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Dwudniowe XII Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek rozpoczęły się dzisiaj i będą kontynuowane jeszcze jutro. Tradycyjnie, uroczystego otwarcia warsztatów dokonał burmistrz Tarnogrodu. - Zawsze tu przychodzę z wielką radością aby otworzyć już kolejne Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek. Warsztaty w Tarnogrodzie odbywają się już od dwunastu lat. Są one związane są z naszą tradycją chrześcijańska, z którą wiąże się z kolei m.in. wykonywanie psianek, palm wielkanocnych. Ta wiedza jest tutaj dzieciom i młodzieży przekazywana. Mogą one nabyć takie umiejętności, które w swoim dorosłym życiu kiedyś wykorzystają czy pokarzą, a czego nie nauczą się nigdzie indziej - mówił Eugeniusz Stróż

Również dyrektor TOK Renata Ćwik powitała uczestników warsztatów, którzy przybyli z całego powiatu biłgorajskiego z 19 placówek oświatowych. W tegorocznych warsztatach wzięli udział uczniowie m.in. z Tarnogrodu, Majdanu Starego, Bukowiny, Biszczy, Woli Różanieckiej, Gozdu Lipińskiego, Biłgoraja, Różańca Pierwszego, Goraja, Luchowa Dolnego, Różańca Drugiego. 

reklama

W tym roku pięć instruktorek przekazywało uczestnikom swoje umiejętności podczas warsztatów. Można było nauczyć się ozdabiać wielkanocne pisanki techniką batikową, którą prezentowała Katarzyna Zygmunt, technikę wyklejania materiałem przedstawiła Krystyna Kutniowska. Od Danuty Płouchy uczestnicy szkolenia mogli zaczerpnąć wiedzę z zakresu ozdabiania pisanek techniką akrylową. Teresa Fus zaprezentowała jak wykonać kwiaty z bibuły. Nowością w tym roku była technika sznurkowa, prezentowana przez Magdalenę Futomę. - Co roku staramy się wprowadzić nową techniką. Tą nową techniką, którą w tym roku prezentujemy to tak zwana technika sznurkowa. Chcemy pokazać te techniki tradycyjne, stare, żeby przekazywać tą tradycję zdobienia pisanek, ale idziemy też ku nowemu i robimy coś innego - mówiła dyrektor TOK. 

reklama

Następnie obecni na spotkaniu mogli wysłuchać wykładu na temat "Wielkanoc i woda, czyli o higienie, magii i dyngusie", przedstawionego przez dr hab. Katarzynę Smyk  folklorystkę i kulturoznawcę z Zakładu Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Po wysłuchaniu wykładu uczestnicy warsztatów zabrali się do pracy. Na podstawie różnorodnych wzorów  w tym także ludowych  przyozdabiano pisanki różnymi metodami. Pod okiem instruktorek powstawały wyjątkowe i niepowtarzalne pisanki. Podobnie było w przypadku wykonywania kwiatów. Efektem końcowym warsztatów były pięknie wykonane pisanki i kwiaty, które na pewno znajdą się jako dekoracja na świątecznych stołach czy znajdą miejsce w wielkanocnych koszykach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama