[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="558842,558855,558854,558846,558844,558843,558853,558852,558851,558850,558849,558848"] https://youtu.be/-FqfRRDzm9g 13 września w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju odbył się Pierwszy Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego zorganizowany przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Wydarzenie miało na celu uświadomić wszystkim, bez względu na wiek, jak piękna jest tradycja i historia naszego regionu, oraz pokazać, jakie powiat biłgorajski ma bogactwo kulturowe, o którym nie należy zapominać.
– Celem naszego wydarzenia jest krzewienie kultury powiatu biłgorajskiego. Okazało się szybko, że na terenie gminy Biłgoraj jest wiele zespołów, które mają bardzo duży dorobek w tym zakresie, ten, który dzisiaj tutaj prezentują na scenie w Zagrodzie Sitarskiej. Są to zwyczaje związane z weselem, ze żniwami, ze sporządzeniem i zastosowaniem gromnicy, laniem wosku oraz wiele, wiele innych. Nie tylko same w sobie stanowią wielkie bogactwo kulturowe, ale również coś, czego nie dostrzegamy na co dzień, żyjąc w świecie XXI wieku, że to właśnie nasze korzenie sięgają tamtych czasów – mówi Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.Na scenie znajdującej się na terenie Zagrody Sitarskiej zaprezentowało się 5 zespołów, każdy z 30-minutowym pokazem teatralnym lub muzycznym. Wydarzenie odbywało się pod patronatem starosty powiatu biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa oraz poseł na Sejm RP Beaty Strzałki.
– Miejsce dzisiejszego wydarzenie jest nieprzypadkowe, ponieważ scenerią wszystkich występów jest Zagroda Sitarska, która jest niezwykle charakterystyczna dla historii miasta Biłgoraj, jak i całej Biłgorajszczyzny. Chcemy promować to, co jest nasze, to, co jest wyjątkowe, to, co w jakiś sposób odróżnia nas od innych regionów. Niewątpliwie Zagroda Sitarska oraz historia samych sitarzy biłgorajskich jest tym czymś, ale zespoły prezentujące unikatowe obrzędy, które w niektórych miejscach już zanikają, są również tym, czym chcemy się chwalić, co chcemy promować i do czego chcemy wracać. Nie tak dawno powstał Euroregion Roztocze, który również ma na celu promocję naszych terenów – mówi Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.Skansen Zagroda Sitarska to muzeum obrazujące dawne tradycje sitarskie w mieście i wygląd typowej biłgorajskiej zabudowy z XVI-XIX w. Budynki pochodzą z początku XIX w. Do XX w. takie obiekty były charakterystyczne dla zabudowy miasta. W latach 70. XX w. dzięki staraniom Józefa Dechnika Biłgoraj przeżywał okres niezwykle szybkiego rozwoju. Okolice ul. Nadstawnej, jednej z najstarszych ulic miasta, gdzie znajdowało się wiele takich domów, zostały przekształcone w duże osiedle bloków mieszkalnych. Zagroda sitarska jest jedynym uratowanym od zniszczenia dawnym domem przy ul. Nadstawnej. ~Kuliński Michał
Komentarze (0)