reklama
reklama

Pamięci ofiar Katynia

Opublikowano:
Autor:

Pamięci ofiar Katynia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

10 kwietnia 2016 r. minęła 6. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Zginął w niej prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska i 94 przedstawicieli polskich elit, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, wojskowych i kościelnych oraz załoga samolotu. Polska delegacja leciała wówczas na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

13 kwietnia na zaproszenie starosty biłgorajskiego, burmistrza Biłgoraja i środowisk kombatanckich odbyły się uroczystości poświęcone 76. rocznicy zbrodni katyńskiej i 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju sprawowaną w intencji ofiar Katynia i ich rodzin. Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku katyńskim znajdującym się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej. Tam okolicznościowy wykład wygłosił dr Adam Balicki. Rozpoczął on wierszem Jana Górec-Rosińskiego "W czyje sumienie wpisano te groby, czyje usta zakneblowano milczeniem, czyją pamięć zalano wapnem, mordercy w słońcu niewinni, nam zostało tylko epitafium." – W historii naszego narodu jest wiele wydarzeń, które budzą w nas gniew, rozpacz, a niejednokrotnie chęć odwetu, a przede wszystkim poczucie niesprawiedliwości dziejowej. Jednym z najbardziej bolesnych wydarzeń z historii narodu niewątpliwie jest zbrodnia katyńska. Z jednej strony ze względu na to, iż była to ogromna zbrodnia, w której zginęło ponad 20 tys. najlepszych synów naszej ziemi. Z drugiej strony dlatego, że wokół tej zbrodni przez wiele lat panowało milczenie, a rodziny pomordowanych nie mieli prawa nie tylko godnie pochować swoich bliskich, ale nie mieli również prawa do prawdy – mówił historyk. Wyjaśnił, że pojęcia zbrodnia katyńska nie może być jedynie sprowadzone do mordu jakiego dokonało NKWD na polskich jeńcach, ale pod tym pojęciem należy również rozumieć działania eksterminacyjne.

Na zakończenie uroczystości złożono wieńce, a także zapalono znicze, tym samym oddając cześć i hołd pomordowanym oraz ofiarom katastrofy samolotu.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama