reklama
reklama

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano:
Autor:

Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Mieszkańcy gminy Józefów będą wspominać w niedzielę 28 lutego "Żołnierzy Wyklętych". Miejscowe koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Miejska Biblioteka Publiczna organizują uroczystość patriotyczną, upamiętniającą 73. rocznicę rozstrzelania członków rodziny Konrada Bartoszewskiego "Wira".

1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Uczestnicy obchodów spotkają się o 12.30 w kościele parafialnym, gdzie zostanie odprawiona msza za rodzinę dowódcy oddziału AK i "Żołnierzy Wyklętych" z gminy Józefów. Po eucharystii mieszkańcy, młodzież józefowskich szkół, a także delegacje kombatantów i przedstawiciele lokalnych władz złożą wieńce i zapalą znicze pod pamiątkową tablicą, poświęconą pomordowanym. Niedzielne obchody zakończy otwarcie wystawy "Konrad Bartoszewski "Wir" w józefowskiej książnicy. Znajdzie się na niej kilkanaście plansz, które opracowała Urszula Kozak, związana z Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. 21 kwietnia mija 30 rocznica śmierci Konrada Bartoszewskiego, a poświęconą tej postaci ekspozycję będzie można oglądać przez dwa miesiące.

reklama

Według legendy Konrad Bartoszewski obserwował wydarzenia, które rozegrały się 26 lutego 1943 roku w Józefowie, z pobliskich wzgórz. Hitlerowcy rozstrzelali wtedy jego rodziców Wacława i Janiny oraz siostrę Wienisławą. Bezpośrednim powodem mordu była akcja oddziału Czesława Mużacza, pseudonim "Selim", który z miejscowego posterunku żandarmerii odbił, aresztowanych dzień wcześniej, Konrada Bartoszewskiego i jego zastępcę Hieronima Miąca, pseudonim "Korsarz". Oprócz rozstrzelania rodziny Bartoszewskich hitlerowcy wywieźli do obozu w Zamościu 50 zakładników.

Choć "Wir" był świadkiem tej tragedii, nie zdecydował się na zaatakowanie Niemców, ponieważ nie chciał narazić na śmierć innych mieszkańców Józefowa i partyzantów. W ten sposób poświęcił dla dobra innych swoją rodzinę, stając się symbolem walki i patriotyzmu.

reklama

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony jako święto państwowe w lutym 2011 roku. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Święto jest obchodzone 1 marca, w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w 1951 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama