Zasłużona artystka ludowa, kierowniczka Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej, śpiewaczka i aktorka teatru wiejskiego, autorka scenariuszy widowisk obrzędowych.
Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej powstał w 1979 roku pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, przy Kole Gospodyń Wiejskich. W 1982 r. powiększył swój skład osobowy, poszerzył program, tworząc Zespół Obrzędowy, który stał się ważnym ambasadorem kultury biłgorajskiej. Największe jednak uznanie przyniósł zespołowi repertuar tradycyjnych pieśni biłgorajskich.
Nagrody:
1984 – Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Nagroda Główna – Złota Baszta
1991 – Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w Kazimierzu, II Nagroda
1996 – Nagroda im. Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej
1999 – Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, nagroda główna – Złota Baszta
2005 – Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, I Nagroda.
– Śp. Janina Lelonek działała w Zespole Śpiewaczym z Rudy Solskiej od samego początku jego istnienia i wraz z koleżankami pracowała na wszystkie jego sukcesy. To właśnie dzięki nim, „białym paniom”, jak je powszechnie nazywano, biłgorajski strój i charakterystyczny biłgorajski śpiew stał się rozpoznawalny, a panie z Rudy Solskiej stały się wizytówką i ambasadorkami kultury ludowej Ziemi Biłgorajskiej – mówi Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. – Pani Jasia była skarbnicą wiedzy o tradycji, zwyczajach i obrzędach dawnej biłgorajskiej wsi, a przy tym osobą zawsze pełną ciepła i skromności. Będzie nam Jej bardzo brakowało – wspomina dyrektor GOK.Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. W ostatnich trzech latach na zawsze pożegnano również dwie inne członkinie tego utytułowanego zespołu. W grudniu 2019 r. odeszła do wieczności śp. Julia Okoń z Rudy Solskiej, a w 2021 r. – śp. Krystyna Blacha z Rudy Zagrody. Odnosi się nieodparte i bardzo smutne wrażenie, że wraz z nimi coś się skończyło, zamknęła się pewna bardzo ważna historia.
reklama
Komentarze (0)