Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. Eucharystię sprawował proboszcz ksiądz Jerzy Kołtun. Wspominał on w modlitwach poległych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej.
Okolicznościowe wystąpienie wygłosił Tomasz Książek, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj. Zaznaczył na wstępie, iż aby w pełni zrozumieć ideę powołania, usytuowanie i walkę AK z najeźdźcami na Polskę należy odnieść się do Polskiego Państwa Podziemnego, którego powstanie było rodzajem organu założycielskiego w kontynuacji ciągłości polskiej państwowości okresu okupacji. – Droga do powstania Armii Krajowej była konsekwencją zdarzeń wojennych września 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także sowieckim w walce o Niepodległą Ojczyznę – mówił Tomasz Książek. Dodał, że chociaż AK pozbawiona była artylerii, lotnictwa, czołgów walczyła z okupantem jak równy z równym. Była największą podziemną Armią okupowanej Europy. Na terenie kraju w szczytowym okresie ogólnokrajowej akcji "Burza" AK liczyła około 400 tys. żołnierzy. Była większą siłą zbrojną niż regularna armia francuska. Polacy stanowili czwartą siłę zbrojną w koalicji antyhitlerowskiej. Głównymi frontami walki w kraju z okupantem była walka partyzancka: bitwy, potyczki, dywersje na liniach frontu, odbijanie więźniów, ochrona ludności cywilnej.
Tomasz Książek mówił o przywódcach AK i ich dokonaniach. Zaznaczył, że sukcesem AK w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 gestapo. Natomiast w skali działań europejskich i światowych było dostarczenie przez wywiad AK aliantom planów rakiet V1 i V2. Dzięki AK alianci USA otrzymali plany i informację o obozach koncentracyjnych i holokauście narodu żydowskiego.
– Cieszy, napawa nas otuchą i nadzieją przywracanie Armii Krajowej zasłużonego honoru i etosu – mówił. Zaznaczył, że Światowy Związek Żołnierzy AK, jako bezpośredni spadkobierca i kontynuator tradycji etosu oręża AK, widzi potrzebę stałej, wielopłaszczyznowej edukacji historycznej. Zaznaczył, że szczególnie dzisiaj w zagubionej multikulturowo Europie pełniejsze poznanie umiłowania wolności, heroizmu, walki o suwerenność nabiera szczególnego znaczenia. Swoje wystąpienie Tomasz Książek zakończył cytatem Jana Pawła II. "Pamięć w prawdzie historycznej jest warunkiem trwania narodu".
Następnie z montażem słowno-muzycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. W literacko-historyczny sposób przypomnieli przeżycia walczących, aresztowanych, umierających żołnierzy AK. Swój program zakończyli słowami wiersza Zbigniewa Herberta: "Bądź wierny Idź". Mają one być przesłaniem i przestrogą dla nas, żyjących współcześnie, że patriotyzmu i Ojczyzny "trzeba się uczyć". Dopełnieniem słów była wzruszająca muzyka wykonana przez szkolny zespół muzyczny. Część artystyczną przygotowała młodzież pod opieką nauczycieli: Iwony Małek oraz Pawła Jaszka.
Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów przy tablicy i pomniku poświęconych żołnierzom Armii Krajowej.
Komentarze (0)