reklama
reklama

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Obecnie zajętych jest blisko 34,7 tysięcy (78%) łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79%) wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu było ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów.
– Cały czas mamy trudną sytuację w szpitalach. Zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest ponad 78 procent, a respiratorów niemal 79 procent. Te parametry są niebezpieczne – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Ostatnie trzy dni przyniosły spadek zakażeń. Jednak poprzedni tydzień, ale też weekend były bardzo trudne. 1 kwietnia było ponad 35 tys. nowych przypadków zakażeń. Dlatego bardzo ostrożnie trzeba podejmować dalsze kroki, tym bardziej że za nami okres świąteczny, kiedy część z nas z pewnością widziała się z rodzinami.
– Widzimy niewielki spadek dziennej liczby zachorowań. Proszę pamiętać, że ten spadek związany jest z okresem świątecznym – mówi minister zdrowia.
Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia: Handel – ograniczenia
  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.
Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte. Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy). Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Minister Adam Niedzielski o możliwości otwarcia niektórych gałęzi gospodarki na majówkę: – W pierwszej kolejności myślimy o przywracaniu edukacji. W przyszłym tygodniu będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji. Zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, co dwa lata temu czy wcześniej. Trzeba się liczyć, że w tym okresie będą obostrzenia. Minister Adam Niedzielski o perspektywie na wakacje dla hoteli i gastronomii: – W zależności od sytuacji nasze doświadczenie pokazuje, że nie kierujemy się zawsze tymi samymi kryteriami. Na początku pandemii kierowaliśmy się nową liczbą zakażeń. Potem, w momencie bardzo dynamicznego wzrostu zachorowań kierowaliśmy się już samą dynamiką, nie patrząc na liczbę bezwzględną. Teraz mam nadzieję, że apogeum fali epidemii mamy już za sobą. Teraz najważniejsze jest obłożenie infrastruktury szpitalnej. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jakie będą kryteria uwolnienia tej części gospodarki. To zależy od momentu pandemii, w którym będziemy się znajdowali.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama