21 stycznia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu odbyło się szkolenie dla rolników ekologicznych. Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą w kościele filialnym pw. św. Stanisława Kostki w Różańcu, po czym uczestnicy udali się do budynku szkoły, gdzie zostali powitani przez prezesa GP "Bio-Food Roztocze" Piotra Puchalskiego. Zgromadzeni rolnicy zostali zaproszeni na występ, jaki przygotował Chór Parafialny "Apostolum" z Różańca. Chórzyści zaśpiewali kilka utworów, po czym do wspólnego kolędowania zaprosili wszystkich zebranych.
Po krótkiej części artystycznej uczestników spotkania zaproszono do wysłuchania wykładów. Myślą przewodnią szkolenia były słowa "Kto sieje plewy, ten zbiera chwasty". Jako pierwszy mówił Piotr Puchalski, Członek Rady do spraw Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który omówił propozycje zmian w przepisach, dotyczących rolnictwa ekologicznego w perspektywie 2014-2020. Następnie wykład wygłosił prof. Andrzej Komosa, wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania, a wywodzący się z Różańca Drugiego. Profesor omówił nowoczesne technologie żywienia roślin ogrodniczych. Następnie referaty na temat nowych klonów i nowych odmian malin, a także truskawek przedstawili przedstawiciele firmy Niwa. Kolejny referat, wzorem lat ubiegłych, dotyczący aktualnych badań dotyczących malin, wygłosił dr Paweł Krawiec. O rynku truskawek na świecie, o perspektywach i zagrożeniach mówił dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina. Na koniec dnia była mowa o szkodniku, który jest w wielu miejscach w Polsce, wstępującego powszechnie, wywołującego wielkie straty w plonach, a mianowicie drobnej muszce Drosophila suzukii. Jak informowano, jest ona wielkim zagrożeniem, w wielu miejscach w Polsce nie dało się zebrać owoców. Przedstawiono szereg metod zwalczania tego szkodnika.
- Rolnictwo ekologiczne jest wielką szansę dla rolników tego regionu. Jest to nasza propozycja dla rolników, którzy chcą uzyskiwać stabilne dochody. Jesteśmy stabilną firmą, największą w Polsce, jedną z dwóch największych w Europie. Współpraca z naszą firmą może zapewnić gospodarstwom małych, średnim a nawet dużym, stabilne dochody i perspektywę na przyszłość - mówił Stanisław Jamrozik, szef działu surowcowego i doradztwa w firmie "Bioconcept Gardenia", jak też doradca "Bio-Food Roztocze". Pytaliśmy jak rolnictwo ekologiczne rozwija się w naszym regionie. - W ostatnim czasie statystyki odnotowały zmniejszenie się gospodarstw ekologicznych. Może to dobrze, bo odchodzą ci którzy przyszli do ekologii zwabieni dopłatami. Ekologia to nowoczesna produkcja. To co widzimy czasem, zachwaszczone, chore uprawy, to nie jest ekologia. To są opuszczone plantacje - dodawał doradca.
Między wykładami uczestnicy szkolenia mogli wysłuchać prezentacji przedstawicieli poszczególnych firm reklamujących środki ochrony roślin, ich stymulacji czy ekologicznego nawożenia. W tym roku na szkoleniu prezentowało się ponad 30 firm z tej branży. Możliwa była również indywidualna rozmowa zainteresowanych przy stoiskach reklamowych.
Tego typu szkolenie z udziałem miejscowych rolników odbyło się już kolejny raz. Wzięło w nim udział około 300 osób z kilku województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Powiat biłgorajski najliczniej reprezentowali rolnicy z gminy Tarnogród. - Pozytywnie oceniamy szkolenie. Znamy pana Furę, jesteśmy już na jego wykładach trzeci raz. Dla mnie rewelacja, bo nie każdy potrafi przekazać wiedzę innym - podsumował całe spotkanie rolnik z okolic Radomia.
Od samego początku szkolenia odbywają się w obiektach różanieckiej szkoły rolniczej. - Szkoła współpracuje od pięciu lat z tymi firmami. Udostępniamy naszą bazę, jednocześnie w ten sposób promując szkołę. Szkoła jest prowadzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, naszym zadaniem jest współpraca nie tylko z rolnikami ale i z firmami, które pracują w otoczeniu rolnictwa - mówił z rozmowie z nami Eugeniusz Klucha, dyrektor ZSCKR. Jak dodawał dyrektor, w szkoleniu uczestniczyło wielu absolwentów szkoły, którzy obecnie trudnią się rolnictwem ekologicznym. Spotkanie stało się też okazją do zaprezentowania obecnego dorobku szkoły, a uczniowie placówki z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych zajmowali się obsługą kateringową.
Komentarze (0)