– Z dniem 17 lutego 2020 r. zarejestrowaliśmy organizację Cebularze – Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Miejscowości, Gminy i Parafii Goraj. Co prawda jest to dalsza kontynuacja działań nieformalnej grupy "Cebularze", ale teraz mamy dużo większe możliwości, aby pozyskiwać i realizować projekty społeczne, kulturalne i edukacyjne –podkreśla prezes nowo powstałego stowarzyszenia Jarosław Gorzkowski.
"Cebularzy" tworzy grupa kilkudziesięciu aktywnych ludzi, chcących coś dać z siebie dla lokalnej społeczności. Od początku działalności jej członkowie ściśle współpracują z samorządem gminy Goraj, tamtejszą parafią oraz innymi organizacjami pozarządowymi. Ambitne plany "Cebularzy" chwilowo pokrzyżował wybuch epidemii koronawirusa. – Gdy trzeba było dostosować się do nowych warunków i obostrzeń, włączyliśmy się w działania "Widzialnej Ręki Biłgoraja i okolic". Udało się wspólnie uszyć ponad tysiąc maseczek ochronnych dla służby zdrowia. Włączyliśmy się także w akcję Urzędu Gminy Goraj i pomogliśmy w dystrybucji maseczek dla mieszkańców Goraja. Podjęliśmy się także remontu salki parafialnej na plebanii w Goraju, która służy spotkaniom formacyjnym różnych grup oraz zebraniom. Dbamy także o otoczenie cmentarza parafialnego w Goraju, kapliczek itp. – dodaje prezes Jarosław Gorzkowski.
Stowarzyszenie ubiega się o środki na swoją działalność statutową. Udało się już pozyskać dotację w wysokości 4600 zł w ramach projektu "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 4". –Spośród 305 wniosków nasz znalazł się na wysokim trzecim miejscu. Uda nam się dzięki temu zakupić duży namiot, składane krzesełka, ławki oraz laptop – podsumowuje Paweł Kuraś, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Miejscowości, Gminy i Parafii Goraj.
Dotację sfinansował Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 w partnerstwie z BARR S.A., Gminą Zwierzyniec oraz Polskimi Jagodami. Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.
– Tydzień temu został złożony kolejny wniosek o środki z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej do programu Działaj Lokalnie, ponieważ chcemy zagospodarować nieużytkowany teren wokół plebanii w Goraju i zrobić "ogród społeczny" – planuje wiceprezes Kuraś.
W planach członków stowarzyszenia jest też rozpoczęcie prac nad odnowieniem zabytkowych pomników na cmentarzu parafialnym w Goraju ze środków kwesty parafialnej oraz Urzędu Gminy Goraj. Nowo zarejestrowana organizacja wspomagać będzie także działania na rzecz młodzieży. Od przyszłego tygodnia we współpracy z miejscową parafią kilkunastoosobowa grupa młodzieży rozpocznie udział w projekcie, który zakłada rozwój kompetencji społecznych. Odbędzie się to dzięki współpracy z Europejskim Domem Spotkań – Fundacją Nowy Staw z Lublina, młodzież w przyszłym roku uczestniczyć będzie w wymianach międzynarodowych.
red.
Komentarze (0)