reklama
reklama

"Nie" dla zanieczyszczonego powietrza (Film)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Nie" dla zanieczyszczonego powietrza (Film) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="572636,572635,572634,572633,572632,572631,572630,572629,572628,572627"] https://youtu.be/grKIWGzc580 11 lutego przed budynkiem Urzędu Miasta Biłgoraja odbyła się konferencja prasowa poświęcona kampanii „Cztery oddechy dla Lubelszczyzny”, promującej cztery postulaty, które – zdaniem antysmogowych aktywistów – powinny zostać ujęte w przygotowywanej przez Sejmik uchwale antysmogowej dla województwa lubelskiego.

– Teraz w tym ostatnim tygodniu przed decyzją Sejmiku wędrujemy po kolejnych miastach i spotykamy się z mieszkańcami, aktywistami, samorządowcami, i chcemy docierać do radnych z pomysłami poprawienia projektu tej uchwały. Wystosowaliśmy cztery postulaty, które nazwaliśmy "oddechami". Naszym zdaniem są warunkiem tego, że kiedy ta ustawa wejdzie w życie, będzie działająca i skuteczna – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
CZTERY ODDECHY :
  • Regionalne normy dla węgla
  • Wymiana pozaklasowych pieców za 6 lat
  • Likwidacja palenisk węglowych w budynkach z dostępem do sieci cieplnej za 5 lat
  • Rezygnacja z rekreacyjnych kominków w dni smogowe
15 lutego Sejmik Województwa Lubelskiego będzie głosował nad uchwałą antysmogową określającą, jakiej jakości węgla można używać i kiedy muszą być zlikwidowane najbardziej emisyjne „kopciuchy”. Zdaniem inicjatorów kampanii Towarzystwa, projekt przygotowany przez Urząd Marszałkowski nie uwzględnia działań, bez których nie poprawimy stanu powietrza w naszych miastach przez następne 15 lat.
– Uważam, że jesteśmy za biednym krajem, abyśmy mogli sobie pozwolić na tego typu oszczędzanie. Po to nam Stwórca dał rozum, abyśmy z niego korzystali. Jeśli dzisiaj są możliwości, aby ogrzać mieszkanie bez procesu spalania niedużym kosztem, to należy iść w tym kierunku – mówi Janusz Rosłan, burmistrz miasta Biłgoraja.
Obecnie do uchwały wpisano nakaz likwidacji pozaklasowych kotłów centralnego ogrzewania w 2021 r., ale według aktywistów, to poprawi sytuację tylko w dzielnicach domków jednorodzinnych. Jak mówią, bez norm dla pieców centra miast będą wciąż zakopcone.
– Pieniądze, to czynnik ekonomiczny jest głównym elementem, który hamuje mieszkańców przed podjęciem decyzji na zmianę dotychczasowego źródła ogrzewania –podkreśla Bogdan Kiełbasa, przewodniczący Rady Osiedla Sitarska Kępy.
~Kuliński Michał

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama