reklama
reklama

Nauka o przeszłości – jak najlepiej przyswajać wiedzę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nauka o przeszłości – jak najlepiej przyswajać wiedzę? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Coś więcej niż samo przeczytanie tekstu

Zrozumienie współczesnego świata w dużej mierze opiera się na podstawie minionych zdarzeń. Dlatego uczniowie już od najmłodszych lat poznają ważne fakty i daty z historii, by na kolejnych etapach edukacji stopniowo rozszerzać swoją wiedzę. Pomocne mogą okazać się zeszyty ćwiczeń i podręczniki, np. Oblicza epok. Nauka o przeszłości kształtuje w nas umiejętność interpretowania kontekstu zdarzeń, związków przyczynowo-skutkowych i różnorodnych perspektyw. To także dobra okazja do kształtowania subiektywnej oceny minionych i teraźniejszych wydarzeń. W nauce historii mogą pomóc różne metody nauki. Poniżej znajdziesz te, które mogą okazać się przydatne w opanowaniu materiału do sprawdzianu, czy rozwijaniu pasji, jeśli historia do nich należy. W przyswajaniu wiedzy historycznej jedną z metod jest czytanie tekstów – zarówno źródłowych, jak i opracowań. W trakcie lektury warto robić notatki na marginesie książki czy w zeszycie. Ważna jest umiejętność syntetycznego podejścia do zagadnienia i wyodrębnienia najważniejszych faktów i związków przyczynowo-skutkowych, co może przełożyć się na szybsze zapamiętanie kontekstu historycznego i poszczególnych dat.

Analiza dostępnych źródeł

Zapoznanie się z dziennikami, listami, aktami prawnymi czy innymi dokumentami z czasów danej epoki pozwoli na lepsze zapoznanie się z panującą wówczas sytuacją polityczną i społeczną. Wiele spośród źródeł możemy znaleźć w darmowych archiwach cyfrowych, tylko kilka kliknięć myszką dzieli nas od możliwości zagłębienia się w świat i przeżycia ludzi żyjących przed nami!

Mapy i wizualizacje

Umiejętność korzystania z map i analizowanie ich treści to kolejny ważny aspekt nauki historii, który pozwala na lepsze zrozumienie kontekstu geograficznego wydarzeń. Mapy mogą wskazywać zmiany granic, rozwój miast czy migracje ludności. Z kolei dzięki dostępnym wizualizacjom mamy szansę poznać np. główne szlaki militarne czy handlowe. Dostarczanie zróżnicowanych bodźców, m.in. przy użyciu wizualizacji komputerowej, może zwiększyć efektywność nauki. Podobną możliwość oferują również gry edukacyjne i aplikacje mobilne do nauki. W szybki sposób mamy szansę zweryfikować swoją wiedzę z danego tematu, monitorować postępy (np. w nauce dat) czy poznawać ciekawostki historyczne.

Wycieczki i wyprawy do muzeum

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto od czasu skorzystać z okazji do wyjazdu i zwiedzenia miejsc szczególnie związanych z historią. Możemy zacząć od muzeów i obiektów znajdujących się w naszej okolicy lub wybrać się do miejsca związanego z aktualnie omawianym materiałem. Zróżnicowana wiedza przekazywana w przystępny sposób to wyróżnik wielu muzeów. Kontakt z artefaktami historycznymi i wysłuchanie ciekawych historii na temat zwiedzanego miejsca może okazać się inspirującym doświadczeniem. Miejsca bitew, muzea, skanseny, zabytkowe kościoły i budowle pozwalają na kontakt z żywą historią.

Zróżnicowane techniki pamięciowe

Mogą przydać się podczas nauki dat i konkretnych wydarzeń. W efektywnym przyswajaniu materiału może pomóc zastosowanie mnemotechniki. To różne metody nauki, które polegają na tworzeniu skojarzeń, rymów, akronimów, map myśli, czy historyjek, które mają pomóc w lepszym zapamiętaniu poszczególnych faktów. Podczas nauki historii warto być kreatywnym! Kolorowe notatki, własnoręcznie robione fiszki czy podkreślenia w podręczniku mogą usprawnić proces nauki. Wcześniej opanowany materiał warto od czasu do czasu powtórzyć. Podczas nauki częściej sprawdzają się krótsze sesje przeplatane z przerwami, niż wielogodzinne siedzenie nad książkami. Nauka historii może być zróżnicowanym i ciekawym procesem. Warto znaleźć najlepszą dla siebie metodę przyswajania wiedzy, która będzie dostosowana nie tylko do naszych możliwości i potrzeb, ale również zamierzonych rezultatów. ARTYKUŁ SPONSOROWANY

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama