Celem konferencji było zapoznanie z problematyką profilaktyki nowotworów zgodnie z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem oraz zwrócenie uwagi na rolę tych elementów profilaktyki, które najsilniej związane są z zachowaniami zdrowotnymi młodzieży.
Na wstępie uczniowie szkoły przypomnieli, że niektóre nowotwory są dziedziczne, inne atakują niepostrzeżenie, są również takie nowotwory, na które pracujemy latami. Ponieważ leczenie raka jest trudne i nie zawsze skuteczne, najlepszym wyjątkiem jest profilaktyka. Wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie, jednak odpowiedzialność za własne zdrowie każdy ponosi sam. Profilaktyka zyskuje rangę tematyki przyszłości.
Stanisław Sitarz, dyrektor szkoły zaznaczył, że każdy z nas wie, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. – Mam nadzieję, że to spotkanie i warsztaty zostaną w pamięci i młodzież zapamięta, jak należy zapobiegać chorobom nowotworowym – mówił. Zaznaczył, że szkoła od trzech lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Podkreślił, że przynosi to wymierne korzyści dla młodzieży.
O profilaktyce chorób nowotworowych mówił prof. Ryszard Maciejewski, natomiast o raku skóry oraz raku piersi dr Andrzej Kurylcio. Dr Robert Sitarz przedstawił zagadnienia dotyczące raka przełyku i żołądka, a dr Bogumiła Ciseł mówiła o raku jelita grubego i odbytnicy.
Tego dnia w szkole odbyły się również warsztaty dla uczniów prowadzone przez studentów Akademii Medycznej. "Męskie sprawy, czyli faceci facetom", "Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli nie taki diabeł straszny", "Dotykaj swoich piersi", "ANTITOBACCO" – to tematy warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie. Organizowano również akcje profilaktyczne. Można było dokonać pomiaru glukozy, ciśnienia tętniczego, tkanki tłuszczowej i mięśniowej.
Komentarze (0)