reklama
reklama

Naczynie Chimu w Biłgoraju

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Naczynie Chimu w Biłgoraju - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="576525,576524,576523,576522,576521"] Według darczyńcy zabytek ten znajdował się na strychu jednego z domostw wsi leżącej pod Biłgorajem. Niestety, był on roztrzaskany, należało więc go skleić. Niedawno naczyniem zajął się archeolog Konrad Grochecki. Ustalił, iż zabytek pochodzi z Ameryki Południowej, dokładniej z terenów dzisiejszego Peru.

– Naczynie najpewniej związane jest z kulturą Chimu, która powstała na początku X wieku. Należy podkreślić, że jej kres rozpoczął się w roku 1470, kiedy to państwo zorganizowane przez lud Chimu zostało podbite przez Inków informują przedstawiciele Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej nie wie, w jaki sposób naczynie znalazło się w Polsce. Być może trafiło ono tutaj jeszcze w XIX wieku. Znane są przykłady Polaków, którzy pracując dla rządu Peru przywozili indiańskie zabytki. Możemy tutaj wspomnieć choćby krakowskiego inżyniera Władysława Klugera (1849-1884). Wiemy, że człowiek ten zgromadził pokaźną kolekcję prekolumbijskich zabytków archeologicznych. Część z nich możemy obejrzeć dziś w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej rozpoczyna więc prawdziwie archeologiczne śledztwo.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama