reklama
reklama

Modlitwa i pamięć, cześć i chwała bohaterom (FOTO)

Opublikowano:
Autor:

Modlitwa i pamięć, cześć i chwała bohaterom (FOTO) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

W uroczystości zorganizowanej przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i społeczność Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju udział wzięli posłowie Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, Agata Borowiec i Piotr Olszówka, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowała młodzież Zespołu Szkół Leśnych z reprezentacyjnym Zespołem Sygnalistów.

Przed Eucharystią ks. Stanisław Budzyński poprowadził modlitewny apel poległych. Z imienia, nazwiska i pseudonimu przywołał Żołnierzy Wyklętych. – Przywołajmy teraz w tym modlitewnym apelu niezłomnych, Wyklętych Żołnierzy – mówił. – Przyzywamy was wszystkich w świętych obcowaniu, w naszej wierze wszystkich bezimiennych, których imiona są nieznane, miejsca pochówku są nieznane. Przybywajcie, aby z nami modlić się za naszą Ojczyznę. Bracia, siostry, wy, ginąc, myśleliście o wolnej Polsce, my żyjący nie zapominamy o was. Modlitwa i pamięć, cześć i chwała bohaterom. Wieczny pokój i radość z Tobą racz im dać, Panie. Słowom towarzyszył dźwięk werbla i zapalenie światełka, które było symbolem bohatera.

reklama

– 1 marca od roku 2011 obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obok refleksji i pamięci niech nam towarzyszy także modlitwa, aby ofiara tych polskich patriotów wydała owoc miłości Ojczyzny w sercach współczesnych Polaków – mówił, rozpoczynając Mszę św., ks. Stanisław Skrok. Najświętsza Ofiara sprawowana była w intencji Żołnierzy Niezłomnych, którzy swoim męczeństwem i cierpieniem dali najwyższy dowód miłości Ojczyzny oraz za wszystkich naszych bohaterów narodowych, którzy na przestrzeni wieków walczyli o jej wolność.

Kazanie wygłosił ks. Czesław Galek. Nawiązując do okresu Wielkiego Postu i ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, przypominał ważne wydarzenia historyczne w dziejach Polski i Polaków, którzy swoje życie złożyli w ofierze za wolną Ojczyznę. – Musimy o nich pamiętać, ponieważ tak jak męczennicy pierwszych wieków przeszli wraz Chrystusem drogę krzyżową, poczynając od zdrady, przesłuchań z biczowaniem włącznie, niesprawiedliwych sądów, poniżeń i śmierć – mówił kapłan i podkreślał, że wśród Żołnierzy Niezłomnych także kobiety były więzione, sądzone, torturowane, skazywane na śmierć. Ksiądz Galek przypominał bolesne historie, popierając je autentycznymi wspomnieniami, fragmentami pamiętników. Pytając o testament, jaki zostawili nam Żołnierze Wyklęci, przytoczył fragment grypsu Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, który do czteroletniego synka pisał: "(...) cele Twego życia to: a) służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem. b) dążenie do rozwiązywania bieżących problemów – na zasadzie idei Chrystusowej c) służba ojczyźnie i narodowi polskiemu." – Właśnie te wartości powinniśmy pielęgnować – podkreślał kapłan i zwracając się do zebranych, a szczególnie do młodzieży mówił, że te cele zawierają się w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna. 

reklama

Ks. Stanisław Budzyński na zakończenie Mszy św. zwrócił się do młodzieży. – Wy musicie dalej pisać dzieje Polski, wy przyjmiecie z rak dorosłych to wszystko, nad czym pracowali, o co walczyli, musicie budować naszą piękną Ojczyznę – podkreślał kapłan.

Ostatnim akcentem uroczystości w świątyni był referat wygłoszony przez Tomasza Książka, wiceprezesa Koła Rejonowego Światowego Związku Żołnierzy AK. Podkreślał w nim m.in., że to Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej jest bezpośrednim spadkobiercą i kontynuatorem tradycji etosu walki o wolność niepodległość naszych ojców w okresie okupacji i sowieckiego zniewolenia. Z myślą o młodzieży przypominał historię AK i bohaterów lat powojennych. Na zakończenie, dziękując przybyłym za obecność i pamięć, przypomniał słowa Henryka Sienkiewicza: "Kościół jest strażnikiem przeszłości piastunem teraźniejszości i drogowskazem przyszłości."

reklama

Uroczystość w kościele zakończyła się "Litanią do żołnierza", którą zaprezentował uczeń Zespołu Szkół Leśnych. Potem delegacje udały się na miejsca kaźni, pod byłą siedzibę UB, by pod tablicą umieszczoną na ścianie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przy ul. T. Kościuszki i przy krzyżu przy ul. Poprzecznej oddać hołd Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym Bohaterom, składając kwiaty i zapalając znicze.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama