reklama
reklama

Ułani z Biszczy zaśpiewali piosenkę na Dzień Kobiet (film)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ułani z Biszczy zaśpiewali piosenkę na Dzień Kobiet (film) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

https://youtu.be/5RIEXKBy2gs 8 marca każdego roku zwyczajowo świętujemy Dzień Kobiet. To właśnie tego dnia mężczyźni wręczają znajomym kobietom, matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.

– Drogie panie, w dniu waszego święta chciałbym złożyć wam najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, radości, szczęścia, optymizmu, spełnienia najskrytszych marzeń oraz pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym – mówi Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza. – Jako Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich chcielibyśmy dotrzeć do każdej pani i złożyć wszystkim paniom życzenia osobiście, jednak z powodu pandemii koronawirusa jest to niemożliwe. Z tego powodu przygotowaliśmy pewną niespodziankę w postaci dwóch piosenek – dodaje wójt.

 

Historia Dnia Kobiet

Pierwszy dzień kobiet, obchodzony 28 lutego 1909 roku, ustanowiony był przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki i rajstopy, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa. Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości: Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, według niektórych istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o „przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu”. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki "manify", czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze. ~Kuliński Michał

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama