reklama

Kandydat podpisał umowę, ale pracy nie podjął – jak powinien postąpić pracodawca

Opublikowano:
Autor:

Kandydat podpisał umowę, ale pracy nie podjął – jak powinien postąpić pracodawca - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie<h2>W razie niepodjęcia pracy przez pracownika pracodawca musi rozwiązać umowę o pracę.</h2> Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w <a href="https://www.portalkadrowy.pl/dokumentacja-pracownicza-538">umowie o pracę</a> jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono
reklama

W razie niepodjęcia pracy przez pracownika pracodawca musi rozwiązać umowę o pracę.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy o pracę. Jeżeli więc strony zawarły umowę o pracę i wskazały w niej termin rozpoczęcia pracy, to do nawiązania stosunku pracy doszło w terminie wskazanym w umowie, niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie w tym dniu przystąpił do pracy.

Pracodawca musi rozwiązać umowę

W sytuacji gdy pracownik – mimo zawartej umowy o pracę – nie podjął pracy u pracodawcy, umowa może być rozwiązana na ogólnych zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy. W tym zakresie pracodawca ma do wyboru 3 poniższe rozwiązania.
  1. Dyscyplinarka za niestawienie się w pracy Po pierwsze, niestawienie się pracownika do pracy i nieusprawiedliwienie przyczyn nieobecności w pracy może skutkować rozwiązaniem umowy przez pracodawcę w trybie dyscyplinarnym. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika m.in. w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. W takim przypadku pracodawca ma miesiąc na rozwiązanie umowy w tym trybie, licząc od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
  2. Rozwiązanie za wypowiedzeniem Po drugie, pracodawca może rozwiązać umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W przypadku gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Jeżeli umowa została zawarta na czas nieokreślony, pracodawca wypowiadając umowę, musi wskazać przyczynę wypowiedzenia.
  3. Porozumienie stron Trzecim sposobem jest rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. W tym trybie można rozwiązać każdą umowę o pracę, w każdym czasie. Termin rozwiązania umowy wskazują strony w treści porozumienia. Nie trzeba wskazywać przyczyny rozwiązania umowy.

Obowiązek wydania świadectwa

Niezależnie od tego, w jakim trybie dojdzie do rozwiązania umowy, pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 26, art. 97 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.).
  Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz specjalista w zakresie prawa pracy

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo