reklama
reklama

„Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!” - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

[gallery size="full" bgs_gallery_type="slider" ids="575685,576051,575686,576052,575687,575688"] W projekcie uczestniczy młodzież szkolna Bidaczowa, Bukowej, Dąbrowicy, Korytkowa, Smólska i Soli.  
W marcu rozpoczęły się warsztaty, które polegają na 7 modułach tematycznych. Chcemy nauczyć dzieci, czym jest obywatelskość, chcemy pokazać, czym jest współdecydowanie, to w jaki sposób mogą w swoich miejscowościach decydować o budżecie, o funduszach sołeckich, o tym gdzie zrobić ławkę, skwerek, plac zabaw lub inne ciekawe inicjatywy, które młodzież może wykonać w swoim otoczeniu, ale również i w szkole – wyjaśnia Monika Dominik, prezes Fundacji Bliżej Pasji.
Monika Dominik, prezes Fundacji Bliżej Pasji w Biłgoraju: [audio mp3="https://gazetabilgoraj.pl/wp-content/uploads/2021/03/Bliżej-pasji.mp3"][/audio]
Uczestnicy dowiedzą się o tym, jak działa samorząd, jak można zadbać o własne inicjatywy. Młodzież ma mnóstwo pomysłów, tylko nie zawsze wie, jak je przeforsować wśród swoich dyrektorów lub nauczycieli, a w tym projekcie jest przestrzeń, by takie tematy poruszyć – dodaje prezes Fundacji Bliżej Pasji. 
Projekt ten to niejako propozycja na wyrwanie młodzieży od komputerów i wirtualnego świata. Z pewnością uruchomi ich kreatywność i innowacyjność. Duży nacisk kładziony będzie na porażkę w sensie pozytywnym, ponieważ realizatorzy projektu chcą pokazać, że nieodniesienie sukcesu lub błąd popełniony po drodze, lub coś, co może się nie udać, wcale nie musi być takie złe do końca, może nas to nauczyć nowych rzeczy. Młodzież nauczy się eksperymentować, doświadczać czegoś nowego. Jednak najważniejszym efektem projektu jest nauczenie młodzieży współdecydowania. – Jeśli nie nauczymy młodzieży decydować o swoim najbliższym otoczeniu, to gdy wyjedzie ze swojej małej miejscowości, nie będzie miała odwagi, aby coś zmieniać w swoim życiu. Chcemy pokazać, że można, że warto się starać, zmieniać niektóre rzeczy dla społeczności, nawet gdy po drodze popełnia się błędy. Mamy głęboką nadzieję, że uda się młodych ludzi tym zaszczepić – podkreśla Monika Dominik.  

Czego dotyczy projekt? Projekt zakłada zwiększenie zaangażowania obywatelskiego i edukacji obywatelskiej ponad 70-osobowej grupy młodzieży z terenów wiejskich powiatu biłgorajskiego poprzez udział m.in. w warsztatach, spotkaniach, grach obywatelskich, debatach, symulacjach, których podsumowanie zostanie przedstawione na Gali efektów projektu.

reklama

W ramach projektu planowane są następujące działania: 

ciekawe i rozwijające warsztaty, wyjazdy na wizyty studyjne, spotkania, możliwość realizacji inicjatyw obywatelskich, miłe i rozwijające spędzenie czasu wraz z innymi, udział w grach obywatelskich i wiele innych ciekawych aktywności. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama