reklama
reklama

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel, możesz udać się w zasadzie do każdego banku obsługującego klientów indywidualnych. W pierwszej kolejności warto sprawdzić ofertę instytucji, która prowadzi Twoje konto osobiste, ponieważ dla stałych klientów banki często mają specjalne warunki kredytu gotówkowego (np. z niższym oprocentowaniem) i wymagają mniejszy zakres formalności, o czym napiszemy niżej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by o pożyczkę wnioskować w innej instytucji. Każdy bank określa indywidualnie wymagania, jakie trzeba spełnić, by otrzymać finansowanie, dlatego warto je sprawdzić przed złożeniem wniosku. Najczęściej jednak są to następujące warunki:

  • Wiek minimum 18 lat
Niektóre banki wymagają od swoich klientów wyższego wieku np. ukończonego 21 roku życia.
  • Zdolność do podejmowania czynności prawnych
  • Posiadanie ważnego dokumentu tożsamości
Może być to np. dowód osobisty, paszport lub karta stałego pobytu.
  • Stałe dochody ze źródeł akceptowanych przez bank
Banki najchętniej udzielają finansowania osobom uzyskującym dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony, emerytury lub renty. W przypadku umowy o pracę na czas określony, umowy zlecenia lub o dzieło zazwyczaj jest wymagane, by termin ostatniej raty kredytu przypadał przed zakończeniem obowiązywania takich umów. Wiele instytucji umożliwia również zaciągnięcie zobowiązania osobom uzyskujących dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, czy też najmu nieruchomości. Ważne! Większość banków nie uwzględnia dochodów pochodzących z alimentów, czy stypendiów. Niektóre instytucje przy wyliczaniu zdolności kredytowej biorą natomiast pod uwagę świadczenie 500+, ale tylko wtedy, jeśli jest to dodatkowe źródło dochodu i gdy okres jego pobierania pokrywa się z okresem spłaty kredytu. Osoby utrzymujące się wyłącznie z zasiłków i różnych świadczeń z reguły mają niskie szanse na otrzymanie finansowania.
  • Zdolność kredytowa
Dla banków zdolność kredytowa jest kluczowym czynnikiem decydującym o przyznaniu klientowi pożyczki. Jest ona rozumiana jako zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w określonym terminie. Bank musi ją zbadać przed udzieleniem finansowania, aby mieć pewność, że odzyska pożyczone pieniądze. Do oceny zdolności kredytowej banki używają specjalnych systemów informatycznych i modeli scoringowych, które analizują bardzo wiele danych. Największe znaczenie w tej analizie mają dochody i zobowiązania klienta oraz jego historia kredytowa w BIK. Bankowe systemy scoringowe biorą jednak pod uwagę szereg innych informacji takich jak wiek, stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, a nawet wykonywany zawód, czy staż zatrudnienia.
Ważne! Pamiętaj, że jeżeli bank odmówi Ci udzielenia kredytu, masz prawo żądać szczegółowych wyjaśnień, dlaczego Twój wniosek został odrzucony. W przypadku, gdy powodem był brak zdolności kredytowej, bank powinien wskazać konkretne przyczyny jej negatywnej oceny – czy na przykład były to zbyt niskie dochody, czy może za krótki staż pracy lub zbyt częste opóźnienia w spłacie innych zobowiązań, jakie widnieją w BIK.

Formalności związane z wnioskowaniem o kredyt gotówkowy

Ubieganie się o kredyt gotówkowy jest proste i nie wymaga wielu formalności. Z reguły sprowadza się do wypełnienia formularza wniosku, przedstawienia dokumentu tożsamości do wglądu oraz dostarczenia dokumentu potwierdzającego dochody. W zależności od ich źródła dokumentem takim może być np.:
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i średnich zarobkach z ostatnich 3 miesięcy od pracodawcy,
  • ostatni odcinek renty lub emerytury,
  • wypis z rejestru działalności gospodarczej, zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu ze składkami i podatkami oraz np. ostatnie zeznanie roczne PIT,
  • wyciąg z rachunku bankowego, na które wpływają regularne dochody – jest to często stosowany substytut zaświadczenia o zarobkach.
Dokumenty na temat dochodów nie są wymagane w dwóch przypadkach:
  • gdy wniosek o kredyt składany jest w tym samym banku, w którym prowadzone jest konto osobiste, na które wpływają regularnie dochody klienta,
  • gdy bank proponuje kredyt na oświadczenie – wówczas informacje na temat dochodów należy samodzielnie wpisać w formularzu.
Jeżeli chcesz pożyczyć pieniądze z banku na dowolny cel, najpierw sprawdź, czy stać się na spłatę zobowiązania. W oszacowaniu wysokości miesięcznych rat pomoże Ci kalkulator kredytu gotówkowego dostępny w Internecie, który przy okazji wyświetli aktualnie najtańsze oferty. Pamiętaj, aby przed złożeniem wniosku sprawdzić szczegółowe warunki oferty – zyskasz dzięki temu pewność, że spełniasz wszystkie wymagania danej instytucji i zmniejszysz ryzyko odrzucenia wniosku.

Red. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama