Wiadomości Biłgorajskie<strong><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: small;">Dietetyk to osoba zajmująca się sporządzaniem diet leczniczych w szpitalach, a także dla pacjentów indywidualnym. Oprócz tego jest to również edukator z zakresu żywienia człowieka, nadzoruje przygotowanie posi
reklama
Dietetyk to osoba zajmująca się sporządzaniem diet leczniczych w szpitalach, a także dla pacjentów indywidualnym. Oprócz tego jest to również edukator z zakresu żywienia człowieka, nadzoruje przygotowanie posiłków w miejscach żywienia zbiorowego, ocenia stan odżywienia pacjentów i ma odpowiednią wiedzę do prowadzenia dietoterapii. Z tego artykułu dowiesz się jak zostać dietetykiem.
Jak zostać dietetykiem?
Aby zostać dietetykiem należy udać się na studia wyższe, a dokładnie na kierunek Dietetyka. Istnieje wiele uczelni oferujących ten kierunek studiów ze względu na rosnące zainteresowanie żywieniem człowieka i zwiększającej się świadomości społeczeństwa na temat istotności prawidłowego żywienia. Uczelnia oferują zarówno studia w trybie dziennym jak i w trybie zaocznym. W Polsce kształcenie dietetyków odbywa się na studiach licencjackich, które trwają 3 lata, a kolejno po obronieniu tytułu licencjata dietetyk ma możliwość studiów magisterskich trwających 2 lata. Po tym czasie osoba może nazywać się magistrem dietetyki. Ukończenie kursów z zakresu dietetyki podnosi kwalifikację specjalisty, ale pamiętajmy, że nie nadają one tytułu specjalisty. Na studiach zdobywa się szeroką wiedzę na temat fizjologii, anatomii człowieka i uczy holistycznego podejścia do żywienia. Kursy żywieniowe często są bardzo okrojone i są tylko podstawową dawką wiedzy, a dietetyka to bardzo szeroka dziedzina. Udając się do dietetyka warto sprawdzić jego wykształcenie, a jeżeli sami zamierzamy nimi zostać i być dobrzy w swojej dziedzinie kształcenie na uczelni wyższej będzie niezbędne.
Ścieżka zawodowa dietetyka
Podczas studiów dietetyk zostaje przygotowany do pracy zarówno z pacjentem indywidualnym jak również w szpitalach i innych miejscach żywienia zbiorowego. W każdym semestrze odbywają się praktyki przygotowujące, dzięki czemu przyszły dietetyk może wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Po studiach dietetyk ma możliwość wybrania wielu ścieżek swojej kariery. Dietetyk może wybrać grupę docelową w swojej przyszłej pracy i pracować np. jako dietetyk kliniczny, dietetyk pediatryczny, geriatryczny, sportowy, zdrowia publicznego lub psychodietetyk po skończeniu odpowiednich studiów podyplomowych. Dietetycy często decydują się na otwieranie indywidualnej poradni żywieniowej, ale istnieje wiele alternatywnych miejsc pracy i są to m.in. szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, domy opieki społecznej, siłownie, sanatoria, restauracje, projekty online, cateringi dietetyczne. Żywienie człowieka jest tak obszerną dziedziną, że szczególnie ważne jest wykwalifikowanie się w swojej specjalizacji, która najbardziej odpowiada dietetykowi. Ścieżka zawodowa dietetyka wymaga zaangażowania i stałego dokształcania się ze względu na zmiany norm żywieniowych, stale pojawiające się nowe badania z różnych dziedzin. Dietetyk powinien być na bieżąco, uczestniczyć w konferencjach czy kończyć kursy dietetyczne i aktualizować zdobytą na studiach wiedzę, aby prowadzić swoich pacjentów zgodnie z wytycznymi. Dobry dietetyk nie proponuje diet eliminacyjnych, jeżeli sytuacji tego nie wymaga i podobnie jest z suplementami diety. Dietetyk powinien zalecać tylko wskazaną suplementację, ponieważ nieetycznym jest czerpanie korzyści majątkowych ze sprzedaży zbędnych suplementów, które w gruncie rzeczy często nie są potrzebne. Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać zawód, jakim jest dietetyk postaw na zdobycie wiedzy ze sprawdzonych źródeł, w tym przypadku na studia na uczelni wyższej i stale specjalizuj się w obszarze swoich zainteresowań.
Komentarze (0)