reklama
reklama

Jaką wodę pijemy?

Opublikowano:
Autor:

Jaką wodę pijemy? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Ocena jakości wody została przygotowana na podstawie wyników badań wody uzyskanych w ramach prowadzonego nadzoru sanitarnego oraz w oparciu o wyniki badań wody z prowadzonej przez administratorów kontroli wewnętrznej. Biłgorajski sanepid sprawował nadzór nad 40 wodociągami zbiorowego zaopatrzenia. Nie zgłaszano żadnych reakcji niepożądanych związanych ze spożyciem wody na obszarze zaopatrywania przez te wodociągi.

Z wody wodociągów zbiorowego zaopatrzenia korzysta aż 98,7% mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Na jakość wody w wodociągach powiatu w 2015 r. nie wydano decyzji stwierdzającej przydatność wody na zasadach przyznanego odstępstwa (dotyczy parametrów, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia), nie wydano również decyzji o stwierdzeniu braku przydatności wody do spożycia przez ludzi.

reklama

 Prowadzone są natomiast postępowania na poprawę jakości wody w wodociągach Górecko Stare oraz Biszcza, ze względu na stwierdzany w wodzie wodociągów poziom mętności przekraczający wartości dopuszczalne. Mętność w wodzie do spożycia wywoływana jest drobnymi cząstkami stałymi, które mogą znajdować się w wodzie na skutek niewłaściwie prowadzonego uzdatniania wody lub pochodzić z osadów sieci wodociągowej. Woda o wysokiej mętności może chronić mikroorganizmy przed działaniem dezynfekcyjnym, utrudniając tym samym prowadzenie skutecznych procesów dezynfekcyjnych w sieci wodociągu. Może również w niektórych przypadkach pobudzać wzrost bakterii, co niekorzystnie wpływa na jakość wody. Mętność jest parametrem, dla którego określono  stężenia dopuszczalne nie z powodu zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w razie ich przekroczenia, lecz z uwagi na ocenę jej jakości przez konsumentów. Mimo że stwierdzany w wodzie tych wodociągów poziom mętności nie zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu, to należy w takich przypadkach podejmować każde działanie, które pozwoli na jej stabilizację na poziomie wartości dopuszczalnych.

reklama

Ze względu na stwierdzane zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody w 2015 r. prowadzone były postępowania administracyjne dotyczące poprawy jakości wody w wodociągach: Tarnogród Przedmieście Płuskie oraz Szopowe – stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody (obecność bakterii grupy coli), które skutkowało wydaniem decyzji na poprawę jej jakości. Decyzja wprowadziła obowiązek stałego chlorowania wody w wodociągu. Potwierdzone dobre wyniki jakości wody pozwoliły na zakończenie postępowania administracyjnego.

Stan gospodarki wodno-ściekowej powiatu biłgorajskiego określa się jako niezadowalający. Istniejąca infrastruktura techniczna sieci kanalizacyjnej nie jest wystarczająca i stanowi często jedynie nieznaczną część obszarów zaopatrywanych przez sieć wodociągową. Podstawowymi zagrożeniami dla jakości wód podziemnych powiatu ze względu na jego rolniczy charakter mogą być brak kanalizacji, nieszczelność zbiorników na ścieki, niewłaściwe magazynowanie obornika, gnojowicy i gnojówki oraz ich nieodpowiednie wykorzystanie rolnicze. Nie bez znaczenia są również zanieczyszczenia lokalne obszarowych systemów melioracyjnych (rowów oraz cieków i kanałów) w wyniku podejmowania działań nieprzyjaznych środowisku, tj. nieodpowiednie stosowanie nawozów naturalnych i mineralnych oraz środków ochrony roślin. Konsumpcja wody wodociągowej produkowanej przez przedsiębiorstwa wodociągowe w ramach zbiorowego zaopatrzenia ludności daje gwarancję bezpieczeństwa zdrowotnego. Jakość tej wody jest pod stałym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz producentów wody. Nie daje takiej pewności spożywanie wody z przypadkowych źródeł bądź ujęć prywatnych, które nie są nadzorowane przez służby sanitarne.

reklama

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju stwierdza, że jakość wody w sieciach wodociągowych w roku 2015 r. utrzymywana jest na dobrym poziomie, co pozwala ocenić ją jako dobrą i bezpieczną dla zdrowia konsumentów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama