Grypa jest chorobą zakaźną, która atakuje przede wszystkim w miesiącach zimowych. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową w czasie, kiedy kichamy, kaszlemy, a nawet podczas rozmowy. Objawami są przede wszystkim katar, zapalenie gardła, ból głowy i mięśni oraz wysoka gorączka. Takie objawy, niestety, są znane wielu z nas. Ostatnie tygodnie są na to potwierdzeniem. - Drastycznie zwiększyła się liczba zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę w powiecie biłgorajskim w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym - informowała nas dr inż. Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy PSSE w Biłgoraju. Dane przedstawione przez rzeczniczkę sanepidu są zaskakujące. Okazuje się, że w pierwszym tygodniu stycznia na grypę zachorowało ponad 150 ludzi w naszym powiecie. Jeszcze rok temu na grypę chorowało 51 mieszkańców, a w 2015 roku zaledwie 5 osób. Drugi tydzień stycznia (8-15 stycznia) przyniósł kolejne zachorowania. Na grypę chorowało 409 osób, gdzie rok wcześniej było tylko 70 takich przypadków. Dane są potwierdzeniem na to, że ten rok jest rekordowym pod względem zachorowalności na grypę.
Sytuacja przedstawiona powyżej stała się powodem całkowitego zakazu odwiedzin na terenie biłgorajskiego szpitala. - Od 18 stycznia 2017 roku wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin na terenie biłgorajskiego szpitala w związku z zachorowaniami na grypę - informowała nas rzecznik Sarzyńska. Zakaz odwiedzin obowiązuje też w wielu szpitalach na terenie całej Lubelszczyzny.
Pamiętajmy, z grypą nie ma żartów. - Nie lekceważ grypy - chroń siebie i innych - przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo - stawowe, kaszel, ból gardła – zostań w domu, a w przypadku nasilenia objawów - zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem - radzi dr inż. Joanna Sarzyńska. Niekiedy zlekceważony wirus może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet może zagrażać życiu – zwłaszcza w przypadku osób z tzw. grupy ryzyka. Według zaleceń WHO należą do nich osoby starsze po 65 roku życia, przewlekle chore oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. Niemniej jednak, można temu zapobiec poprzez szczepienia ochronne przeciwko grypie. Najlepszą porą na zaszczepienie się jest jesień, między końcem września, a początkiem listopada.
Po podaniu szczepionki organizm wytwarza własną ochronę przeciwko chorobie – są to tzw. przeciwciała. Odporność rozwija się w ciągu 2–3 tygodni po podaniu szczepionki i utrzymuje przez 6 do 12 miesięcy. Szczepionki przeciw grypie są skuteczne w zapobieganiu zachorowaniom u ok. 90% zdrowych dorosłych. Należy jednak pamiętać, że do produkcji szczepionek wykorzystywane są jaja kurze, w związku z tym nie powinni ich stosować ludzie uczuleni na białko.
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że w czasie silnych zachorowań na grypę należy często myć ręce pod bieżącą wodą z mydłem, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych. Nie dotykać oczu, ust i nosa brudnymi rękami. Dokładnie sprzątać i wietrzyć pomieszczanie zwłaszcza, gdy jeden z domowników jest chory. Nie używać tych samych sztućców i naczyń, z których korzysta chory. Zażywać preparaty zawierające witaminę C i rutynę. Nie ubierać się zbyt ciepło i zbyt lekko, ale adekwatnie do panującej temperatury. W miarę możliwości ograniczyć przebywanie w pobliżu osoby zarażonej do minimum. Zaleca się także jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, w tym czosnek, który chroni przed infekcjami.W przypadku wystąpienia objawów grypowych zaleca się pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywanie poza domem – unikanie tłumów i masowych zgromadzeń.
Data Liczba zachorowań w 2015 r. Liczba zachorowań w 2016 r. Liczba zachorowań w 2017 r. 1-7 stycznia 5 51 155 8-15 stycznia 116 70 409 Łącznie 121 121 564
Komentarze (0)