reklama
reklama

Goraj będzie miastem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Goraj będzie miastem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. W dokumencie tym jest mowa o Goraju, który już niebawem stałby się miastem. Starania o to czynili zarówno samorządowcy, jak i mieszkańcy. Warto zaznaczyć, że Goraj prawa miejskie posiadał. Został "zdegradowany" 150 lat temu, po upadku powstania styczniowego. Był miastem przez prawie pięć wieków. Inicjatorem akcji było stowarzyszenie "Goraj 1377". To ono wystąpiło do wójta o podjęcie działań w sprawie przywrócenia praw miejskich Gorajowi.

– Celowość takiego kroku potwierdzona została w rozmowach z mieszkańcami, a także na zebraniach odbytych z inicjatywy naszego stowarzyszenia. Każdego roku prawa miejskie odzyskuje w Polsce od kilku do kilkunastu miejscowości. Szczególnym impulsem powinien być dla nas fakt, że ostatnio kilku miejscowościom z województwa świętokrzyskiego przywrócono prawa miejskie z pominięciem wszystkich wymaganych wcześniej procedur. Wszystkie przypadki dotyczyły sytuacji, "kiedy prawa miejskie odebrane zostały w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym". Naszym zdaniem Goraj również zasługuje na odzyskanie praw miejskich, stąd też nasz wniosek uważamy za zasadny – twierdził zarząd stowarzyszenia z prezesem Stanisławem Chorębałą na czele.
Początki Goraja sięgają roku 1377, kiedy to dzisiejsza osada nadana została Dymitrowi przez króla Ludwika Węgierskiego. Prawa miejskie Goraj uzyskał w 1398 r. Nadał je król Władysław Jagiełło, doceniając troskę Dymitra o rozwój gospodarczy posiadanych przez niego terenów. Do 1508 roku majątek pozostawał w rękach Gorajskich. Następnymi właścicielami byli: Mikołaj Firlej z Dąbrowicy, Wiktor Sienieński, Andrzej Górka i jego syn Stanisław Górka, Paweł Trojanowski. Miasto zostało spalone około 1561 roku i później – w 1780 roku. W 1595 roku Trojanowski sprzedał dobra gorajskie Janowi Zamoyskiemu, który wcielił je do Ordynacji Zamojskiej. Gdy Gorajem zajmowali się dzierżawcy, doprowadzili do upadku znajdującego się tu jednego ze starszych zamków na Zamojszczyźnie. To niegdyś piękne, dumnie rozwijające się miasto gościło wielu książąt i królów Polski. Rozporządzenie zanim wejdzie w życie musi przejść piętnaście etapów legislacyjnych. Obecnie jest na drugim. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i premier podpisze rozporządzenie, 1 stycznia 2021 roku będzie dla Goraja ważną datą. Wówczas stanie się miastem. red.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama