3 maja 2016 r. o godz. 15.00 w GOK w Łukowej odbędzie się wernisaż wystawy eksponatów sakralnych udostępnionych przez proboszcza łukowskiej parafii. Wystawę organizuje GOK w Łukowej.
Wystawa "Zabytki parafii łukowskiej starożytnego pochodzenia"
Wystawa zorganizowana została dla pogłębienia wiedzy i ukazania bogactwa nigdy dotąd nieeksponowanych zabytków sakralnych kościoła parafialnego w Łukowej. Zachowane piękne barokowe ornaty, XVII-wieczne naczynia liturgiczne i stare księgi archiwalne świadczą o głębokiej wierze i wielowiekowej historii tej chrześcijańskiej społeczności, której przewodzili gruntownie wykształceni duchowni.
Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski jest wspaniałą okazją, by wrócić do początków naszego państwa, a także do odkrywania początków naszej Małej Ojczyzny i jej starożytnych katolickich korzeni, zwłaszcza że w tym roku mija dokładnie 550 lat od pierwszej historycznej wzmianki dotyczącej parafii oraz 80 lat od uroczystej konsekracji kościoła łukowskiego.
Rocznice te skłaniają do zachwytu i refleksji nad przeszłością, która powinna pomóc mieszkańcom gminy łukowskiej w przekazaniu wiary i kultury przychodzącym po nas pokoleniom.
Jubileuszowe konkursy łukowskiego GOK-u
7 kwietnia 2016 roku w szkołach podstawowych na terenie gminy Łukowa oraz parafii w Łukowej i Chmielku odbyły się eliminacje gminne Konkursu Wiedzy "1050. rocznica Chrztu Polski".
Komisja konkursowa po sprawdzeniu 44 testów wyłoniła zwycięzców.
I miejsce zajęli Marlena Mizerska kl. V SP w Babicach, op. Jadwiga Kowalik; Janusz Minkiewicz kl. VI SP w Łukowej, op. Renata Rój.
II miejsce – Amelia Goch kl. IV SP w Babicach, op. Jadwiga Kowalik; Igor Majewski kl. VI SP w Łukowej, op. Renata Rój; Kacper Buczek kl. VI SP w Chmielku, op. Beata Słoma.
III miejsce – Tomasz Dyrka kl. V SP w Łukowej, op. Renata Rój; Kamil Wróbel kl. VI SP w Chmielku.
Komisja wyróżniła:
Magdalenę Marczak SP w Łukowej, op. Renata Rój
Agnieszkę Roratę SP w Chmielku, op. Beata Słoma
Kingę Bednarz SP w Babicach, op. Jadwiga Kowalik
Szymona Niedzielskiego SP w Chmielku, op. Beata Słoma.
14 kwietnia 2016 roku, w rocznicę Chrztu Mieszka, 12 gimnazjalistów z Łukowej wzięło udział w eliminacjach gminnych Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy "1050 lat chrześcijaństwa w Polsce".
Najlepiej test wiedzy napisały: Martyna Kryń i Aleksandra Kłębek z klasy III, zdobywając I miejsce i kwalifikując się do udziału w konkursie międzywojewódzkim.
GOK przyznał nagrody i pozostałe miejsca:
II miejsce: Milena Paluch i Anna Koman
III miejsce: Aleksandra Barć i Paweł Koman
wyróżnienie otrzymała Paulina Bryła.
Zwycięzcy i uczestnicy konkursów otrzymają dyplomy i nagrody podczas wernisażu wystawy "Zabytki parafii łukowskiej starożytnego pochodzenia", który odbędzie się 3 maja br. o godzinie 15.00 w ramach gminnych obchodów jubileuszu Chrztu Polski.
Zapłonęło ognisko Ducha Św. w Łukowej
Nasi strażacy upamiętnili 1050. Rocznicę Chrztu Polski, włączając się w akcję Związku Podhalan i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej objętą patronatem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Głównym założeniem wspólnej inicjatywy był przemarsz przez Polskę Ognisk Ducha Świętego polegający na zapaleniu przez strażaków OSP w dniu 14 kwietnia 2016 r. ognia przy krzyżu na Giewoncie i następnie od godziny 20.00 ognisk w całym kraju.
Ognisko – symbol jedności narodowej oraz obecności Ducha Świętego zapłonęło na placu przed plebanią o 20.10, zgodnie z ogólnopolską instrukcją. Strażakom ochotnikom towarzyszyli: wójt gminy Łukowa, proboszcz parafii w Łukowej, dyrektor GOK w Łukowej, Zespół Męski OPOKA, ks. Tomasz, pracownik GOK oraz nielicznie zebrana młodzież.
Komentarze (0)