[gallery ids="536814,536815,536816,536817,536818,536819,536820,536821,536822"]
NGB: Jakie korzyści płyną z montażu instalacji fotowoltaicznych?
– 8-letnie doświadczenia prowadzenia działalności w branży fotowoltaicznej pozwalają mi stwierdzić, że z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa w kwestii opłacalności fotowoltaiki i korzyści z niej płynących. Wizja nieuchronnych i sporych podwyżek cen energii elektrycznej skłania inwestorów do podjęcia działań mających na celu uniezależnienie się od cen prądu poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych. Domowa elektrownia słoneczna może całkowicie pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię, co z kolei wpłynie realnie na oszczędności, które przy odpowiednio dobranej mocy instalacji mogą ograniczyć się jedynie do tzw. opłat stałych na rachunku, wynoszących około 100 zł -150 zł rocznie.
NGB: Jak działa fotowoltaika?
– Wytwarzanie energii elektrycznej dzięki energii słońca jest możliwe przy zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych. Dochodzi w nich do bezpośredniej zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną.
Wyprodukowany w ten sposób prąd może zostać spożytkowany w dowolny sposób, m.in. do zasilenia sprzętów znajdujących się w gospodarstwie domowym.
Energia, którą wytwarza instalacja fotowoltaiczna, ma nieco większe napięcie niż prąd z sieci publicznej. To właśnie dlatego w pierwszej kolejności zużywany jest prąd z systemu fotowoltaicznego, a dopiero później ten z sieci publicznej. Nadmiar prądu, którego nie zużywamy, jest przesyłany do sieci publicznej poprzez licznik dwukierunkowy.
Fotowoltaika działa poprawnie nawet w pochmurne dni oraz zimą, kiedy nasłonecznienie jest zdecydowanie słabsze i krótkotrwałe. Dzieje się tak dlatego, że panele fotowoltaiczne wykorzystują światło, a nie ciepło pochodzące ze słońca. Instalacja produkuje wówczas mniejszą ilość prądu, który wystarcza na bieżące zużycie, choć nie zawsze, ponieważ zużycie energii jest większe niż latem. Jest to doskonała okazja do wykorzystania nadwyżek, które zostały zgromadzone w sieci.
Oczywiście, nie da się ukryć, że instalacje największą ilość energii produkują w słoneczne i długie dni.
Każda instalacja fotowoltaiczna wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ uwzględnione musi zostać zapotrzebowanie energetyczne budynku. Odpowiednio dobrana moc instalacji pozwala na wyprodukowanie takiej ilości prądu, jakiej potrzebuje budynek, a w okresie letnim zgromadzenie nadwyżek, które przydadzą się zimą. Bardzo istotne znaczenie ma miejsce montażu paneli. Instalacja powinna być zwrócona w najbardziej nasłonecznioną stronę, panele odpowiednio nachylone. Należy też uwzględnić wysokość obiektów znajdujących się w pobliżu.
NGB: Jaki jest koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej?
– Koszty związane z systemem fotowoltaicznym mogą początkowo wydawać się wysokie, jednak zwrot z inwestycji następuje stosunkowo szybko w postaci niższych rachunków, a całkowity zwrot wykonania instalacji może mieć miejsce już po 6-8 latach. Cena inwestycji zależy przede wszystkim od mocy systemu, która z kolei związana jest z ilością paneli (im więcej tym większa moc instalacji) i użytych do jej wykonania komponentów.
Na cenę fotowoltaiki ma wpływ również miejsce montażu i jego skomplikowanie. Jeżeli odbywa się on standardowo i panele mogą zostać umieszczone na południowym dachu pod kątem około 35 stopni, cena montażu nie powinna być wygórowana. Natomiast jeśli jest on trudniejszy lub bardziej oddalony od budynku, który będzie zaopatrywany w prąd, należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami, spowodowanymi np. większą ilością potrzebnych kabli czy mocowań, a także większym nakładem pracy. Systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe, a ich użytkowanie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi nakładami finansowymi.
NGB: Czy są jakieś możliwości wsparcia finansowego w wykonaniu instalacji fotowoltaicznej?
– Obecnie inwestor może skorzystać z dofinansowania na instalację fotowoltaiczną z programu "Mój Prąd", niskooprocentowanej zwrotnej pożyczki inwestycyjnej z programu "Czyste Powietrze" lub Banku Ochrony Środowiska, odliczenia inwestycji od podstawy podatku dochodowego, tzw. ulgi podatkowej bądź regionalnych programów oferowanych przez gminy.
Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem tel. 665-599-000 oraz po przez e-mial: [email protected] lub stronę internetową www.tdenergy.pl
reklama
Komentarze (0)