Kilkunastoletnie działania, związane ze zarchiwizowaniem materiałów i opracowaniem historii piłkarskiej sekcji Łady Biłgoraj, doczekały się finału. Prace redakcyjne nad albumem "Łada Biłgoraj 1945-2015. 70-lecie klubu sportowego z Biłgoraja" zostały właśnie zakończone. W tym tygodniu dzieło trafi do druku. W sprzedaży będzie dostępne w połowie maja. Czytelnicy mogą się spodziewać ekskluzywnie wydanej publikacji – na wysokiej jakości papierze kredowanym, w twardej laminowanej i częściowo lakierowanej oprawie, w dużym formacie (29 na 25 cm). Ale o atrakcyjności publikacji nie będzie decydowała tylko estetyka wydania. Na prawie dwustu stronach miłośnicy biłgorajskiego Łady znajdą barwnie opisaną historię piłkarskiej sekcji klubu z Biłgoraja. Treść wzbogaci ponad 600 fotografii z lat 1939-2015. Większość z nich nigdy nie była publikowana. Oprócz tego zamieszczone zostaną końcowe, dokładnie zweryfikowane tabele ligowych rozgrywek z udziałem Łady, i mnóstwo ciekawostek. Z pewnością takiej publikacji, jaką wkrótce otrzyma Biłgoraj, nie doczekał się jeszcze żaden klub piłkarski z Lubelszczyzny, choć nie można nie zauważyć niezwykle wartościowej książki Zbigniewa Śledzia i Mirosława Tereszczuka o Tomasovii Tomaszów Lubelski oraz kilku nielicznych, skromnie wydanych monografii klubowych. A w całej Polsce taką kroniką mogą się poszczycić tylko nieliczne kluby, te z górnej półki, jak Legia Warszawa, Górnik Zabrze, ŁKS Łódź czy Cracovia, za sprawą Andrzeja Gowarzewskiego i jego Wydawnictwa GiA.
Album o Ładzie to efekt wieloletnich działań kronikarskich, czyli archiwizowania statystyk z meczów – strzelców bramek, składów i innych szczegółów, historii transferów, biogramów działaczy, trenerów i piłkarzy, ligowych tabel oraz różnych zestawień i wyliczeń. To także efekt pracy fotoreporterskiej i dziennikarskiej. Jednakże dzieło nie powstałoby, gdyby nie życzliwość całej rzeszy osób z biłgorajskiego środowiska sportowego. Postaci te zasłużyły na miano honorowych współautorów albumu. Kilkadziesiąt osób udostępniło ze swoich domowych zbiorów archiwalne zdjęcia do publikacji. Także kilkadziesiąt osób znalazło czas na rozmowę o dziejach Łady i swoim udziale w ich kreowaniu. Kilkanaście osób służyło pomocą, głównie informacją, o każdej porze dnia, nierzadko nawet późno wieczorem, w niedzielę czy dni świąteczne, gdy czas naglił. Na wielkie podziękowania zasłużyli zwłaszcza Jarosław Hasiak, Marek Kłosek, Krzysztof Kozyra, Lucjan Kupczak, Wiesław Magdziarz, Jerzy Mura, Edward Ożga, Marek Ożga, Artur Piskorski, Wiktor Pyszniak, Stanisław Szpinda, Kazimierz Szubiak, Wiesław Wieczerzak, Krzysztof Wlaź, Zbigniew Woźny i Ireneusz Zarczuk.
Niewykluczone, że wkrótce album doczeka się suplementu statystycznego, zawierającego materiały ze wszystkich w dziejach meczów Łady. Oczywiście ów dodatek trafi do rąk czytelników, jeśli tylko planowane na maj wydawnictwo zostanie ciepło przyjęte i znajdą się środki na wydanie drugiej części.
Trzeba jednak pamiętać, że historię biłgorajskiego klubu sportowego tworzyli nie tylko piłkarze. Klubem jednosekcyjnym Łada jest od 1999 roku. Wcześniej zrzeszała także lekkoatletów, piłkarzy ręcznych, siatkarzy, tenisistów stołowych i szachistów, którzy także odnosili sukcesy na arenie wojewódzkiej, a nawet krajowej. To jednak temat na inną historię, którą być może także uda się spisać.
Pracownicy Wydawnictwa "Izamarka" nie zamierzają próżnować. Na ukończeniu jest trzeci album z serii "Regionalne Kroniki Sportowe". Tom numer trzy zostanie poświęcony 40-letniej działalności Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Jego wydanie planowane jest na wrzesień.
Komentarze (0)