Spotkanie otworzył Zenon Łój, prezes AB. – Po 25 latach przyszło nam się spotkać. Ekipa członków jest bardzo wielka – podkreślił. Powitał on wielu gości, którzy przybyli na uroczystość. Następnie historię klubu przedstawił Henryk Tytoń. Początki Automobilklubu Biłgorajskiego zaczęły się kształtować pod koniec 1989 roku. Wówczas wśród działaczy Biłgorajskiej Delegatury Automobilklubu Zamojskiego coraz głośniej mówiło się o powołaniu w Biłgoraju samodzielnie działającego stowarzyszenia zrzeszonego w Polskim Związku Motorowym. W końcu powołano komitet założycielski w składzie: Jan Żabiński, Izydor Waga, Zbigniew Woźny, Janusz Tuzinek, Ryszard Korniak, Zbigniew Kot, Artur Łysikowski, Tadeusz Gronzio, Janusz Borowiński, Maria Artecka.
Stowarzyszenie od początku swej działalności prężnie funkcjonowało. Kalendarz imprez w pierwszym roku (1990) działalności AB był imponujący. Przeprowadzono 8 Rejonowych Eliminacji Motorowego Pucharu Polski, 1 Eliminację Okręgową Motorowego Pucharu Polski, Finał Motorowego Pucharu Polski, przeprowadzono 4 Okręgowe Eliminacje Kartingowych Mistrzostw Polski, zorganizowano dwa turnusy obozu kartingowego "Biłgoraj 90", prowadzono szkolenia zawodników i sędziów. Dodatkowo cały rok prowadzono szkolenia na kartę rowerową i motorowerową oraz prowadzono pogadanki o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz prowadzono szkolenia ratowników drogowych PZM. Ponadto zorganizowano 17 wyjazdów na zawody do innych miejscowości. Takie lub podobne kalendarze imprez Automobilklub Biłgorajski realizował w następnych latach.
Lata 90. XX w. były dobre dla AB. Organizowano wiele imprez o zasięgu lokalnym, okręgowym, krajowym i międzynarodowym. Dominowały zawody kartingowe.
Natomiast początkowe lata XXI wieku to powolne zaprzestawanie organizacji imprez kartingowych w Biłgoraju. Po wielu latach intensywnej eksploatacji toru nie dokonano jego remontu, co wiązało się z bezpieczeństwem zawodników. W efekcie torowi nie przyznano homologacji na organizowanie żadnych zawodów kartingowych pod szyldem PZM. – Szkoda. Przecież przez tyle lat sport kartingowy cieszył się na Ziemi Biłgorajskiej wielką popularnością, uprawiała go bardzo duża liczba zawodników, którzy wychowali się na tym sporcie, dostarczał im satysfakcji ze zdobywanych trofeów, a widzom wielu wrażeń sportowych. Tu trenowali i jeździli przyszli mistrzowie Formuły 1. W 1996 r. startował tu Robert Kubica z Automobilklubu Kraków, który ma tu odnotowany rekord toru w kategorii Młodzik 1. Ten sport i tor kartingowy przysparzał Biłgorajowi, jego włodarzom i Ziemi Biłgorajskiej wiele chwały i chluby – mówił. Dodał, że na szczęście nie upadły inne dyscypliny sportów motoryzacyjnych. Działacze AB z powodzeniem realizowali zadania statutowe w zakresie: bezpieczeństwa ruchu drogowego, turystyki samochodowej i motocyklowej, sportów samochodowych i motocyklowych, a także pojazdów zabytkowych.
Jak podkreślił Henryk Tytoń, Automobilklub Biłgorajski to nie tylko imprezy organizowane przez wiele lat. – To przede wszystkim ludzie, ich potencjał organizacyjny, ich pasja i zaangażowanie w to, co sobie wspólnie zaplanowali, do czego wspólnie dążyli i wykonywali jako organizatorzy lub jako "zawodnicy" – dodał.
Podczas sobotniego spotkania nie zabrakło wielu gratulacji, a także życzeń na kolejne lata funkcjonowania. Wręczono "Jubileuszowe Odznaki AB" oraz wyróżnienia dla członków i sympatyków Klubu.
Komentarze (0)