Warunkiem uzyskania dotacji będzie uprzednie podpisanie z właściwym starostą umowy w zakresie zorganizowania pobytu dla uchodźców. W chwili obecnej nie przewiduje się zawierania umów z osobami fizycznymi na dofinansowanie pobytu uchodźców w domach prywatnych, a zatem osoby, przyjmujące uchodźców do swoich domów, biorą na siebie obowiązek pokrywania wszelkich związanych z tym kosztów.
Informacje o punktach przygotowanych do przyjęcia uchodźców można uzyskać w Biurze Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Biłgoraju (tel. 84 688 20 66, 84 686 20 60 lub 576 500 350 i 604 505 239).
Z inicjatywy prezydenta miasta Chełm, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. wprowadziło tzw. bon komunalny dla osób prywatnych i podmiotów przyjmujących nieodpłatnie uchodźców z Ukrainy. Bon ten upoważnia do zwolnienia z opłat za wodę i ścieki.
Chełm zaproponował mieszkańcom bon komunalny
Jak jest w Biłgoraju?
– Obecnie nie ma przepisów, które umożliwiają gminom udzielania wsparcia finansowego dla osób prywatnych, udostępniających nieodpłatnie swoje lokale. Ten problem zostanie dzisiaj zgłoszony przeze mnie wojewodzie lubelskiemu – informuje Janusz Rosłan, burmistrz Miasta Biłgoraja.Obecnie mieszkańcy Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego, którzy udostępniają swoje lokale uchodźcom, ponoszą koszty finansowe.
reklama
Komentarze (0)