reklama
reklama

Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości skutecznie zabezpiecza interesy stron?

Opublikowano:
Autor:

Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości skutecznie zabezpiecza interesy stron? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Umowa przedwstępna jest istotnym narzędziem w praktyce prawnej, zwłaszcza w kontekście transakcji, które wymagają pewnych przygotowań lub zabezpieczeń przed finalizacją. Reguluje ją Kodeks Cywilny w tytule III dotyczącym ogólnych przepisów o zobowiązaniach umownych. Zgodnie z art. 389, umowa przedwstępna to zobowiązanie jednej lub obu stron do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej, którą może być np. umowa sprzedaży czy umowa o dzieło.

Umowa przedwstępna pełni funkcję zobowiązującą, stanowiąc etap przygotowawczy do zawarcia umowy przyrzeczonej. W praktyce jej celem jest zabezpieczenie interesów obu stron poprzez określenie warunków przyszłej umowy oraz terminów jej zawarcia. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdzie potrzebne jest dodatkowe przygotowanie, jak np. uzyskanie finansowania czy załatwienie formalności administracyjnych.

reklama

Najważniejsze informacje na temat umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości powinna określać istotne postanowienia przyszłej umowy, w tym przede wszystkim jej przedmiot oraz warunki finansowe. Niezwykle istotne jest również wyznaczenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli termin ten nie zostanie określony, umowa powinna zostać zawarta w terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia przyrzeczonej umowy. W przypadku, gdy obie strony są uprawnione do wyznaczenia terminu, obowiązuje termin wyznaczony wcześniej. Brak wyznaczenia terminu w ciągu roku skutkuje bezskutecznością żądania zawarcia umowy.

reklama

Kodeks Cywilny w art. 390 przewiduje możliwość dochodzenia odszkodowania w sytuacji, gdy jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej. Strona poszkodowana może domagać się naprawienia szkody, którą poniosła w wyniku oczekiwania na zawarcie umowy. Strony mogą jednak umownie określić zakres odszkodowania odmiennie.

Nie można odstąpić od zawarcia umowy przyrzeczonej, jeśli umowa przedwstępna spełnia wszystkie wymagania co do ważności umowy przyrzeczonej, w tym w szczególności wymagania co do formy. W takim przypadku strona uprawniona może domagać się zawarcia umowy definitywnej. Ważne jest również, że roszczenia z przedwstępnej umowy przedawniają się po upływie roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała zostać zawarta lub od dnia, w którym sąd oddalił żądanie zawarcia umowy, a orzeczenie to nabrało mocy prawnej.

reklama

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości jest szczególnym rodzajem umowy przedwstępnej, często wykorzystywanym ze względu na specyfikę transakcji nieruchomościowych. Często przyczyną jej zawarcia jest konieczność pozyskania przez kupującego środków na pokrycie całkowitych kosztów zakupu. Inne powody mogą obejmować czas potrzebny na wyprowadzkę dotychczasowych lokatorów, uregulowanie prawnego stanu nieruchomości, uzyskanie niezbędnych zezwoleń dotyczących zabudowy, czy modyfikacje planu zagospodarowania przestrzennego.

W umowie przedwstępnej dotyczącej sprzedaży nieruchomości muszą być precyzyjnie wskazane dane dotyczące przedmiotu transakcji oraz ustalonej ceny. Istotne jest, aby dokładnie opisać nieruchomość, tak aby nie było żadnych wątpliwości co do jej tożsamości. Cena sprzedaży powinna być jasno określona.

reklama

Zadatek i zaliczka są często stosowanymi elementami umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. Zadatek stanowi lepsze zabezpieczenie dla obu stron niż zaliczka. Jeśli umowa nie zostanie wykonana z winy jednej ze stron, druga strona może zatrzymać zadatek lub żądać zwrotu jego dwukrotności. Zaliczka, w przeciwieństwie do zadatku, podlega jedynie zwrotowi w przypadku niewykonania umowy. Forma zadatku i jego wysokość powinny być jasno określone w umowie przedwstępnej.

Umowa przedwstępna może być zawarta w formie zwykłej umowy cywilnoprawnej lub w formie aktu notarialnego. Umowa cywilnoprawna daje możliwość dochodzenia roszczeń, takich jak zwrot zadatku, jednak akt notarialny stanowi mocniejsze zabezpieczenie prawne, umożliwiając dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej sądownie. Dodatkowo akt notarialny jest wymagany przez banki przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.

Umowa przedwstępna kupna nieruchomości może być ujawniona w księdze wieczystej. To dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Przykładowa treść umowy przedwstępnej

Każda umowa przedwstępna musi zawierać tzw. essentialia negotii, czyli istotne elementy przyszłej umowy przyrzeczonej. W przypadku umowy sprzedaży będą to przede wszystkim przedmiot umowy, którym jest nieruchomość oraz cena. Dodatkowo w umowie przedwstępnej powinny znaleźć się takie elementy jak data i miejsce zawarcia umowy, strony umowy, termin zawarcia umowy przyrzeczonej, zadatek lub zaliczka oraz podpisy stron.

Essentialia negotii to podstawowe postanowienia, które kwalifikują daną czynność prawną do określonego typu. W kontekście umowy sprzedaży oznacza to, że jedna strona zobowiązuje się do przeniesienia własności i posiadania nieruchomości, a druga strona zobowiązuje się do zapłaty określonej ceny. Brak któregokolwiek z tych elementów może skutkować nieważnością umowy przedwstępnej.

Oprócz tego w umowie powinny być zawarte inne ważne elementy, takie jak szczegółowe dane identyfikacyjne stron umowy, termin zawarcia umowy przyrzeczonej, a także informacje o wpłacie zadatku lub zaliczki. Wszystkie te postanowienia mają na celu zabezpieczenie interesów obu stron i stworzenie jasnych zasad współpracy.

Umowa przedwstępna pełni istotną funkcję w polskim prawie cywilnym, zapewniając stronom transakcji możliwość zabezpieczenia swoich interesów przed finalizacją umowy przyrzeczonej. Jej znaczenie przejawia się przede wszystkim w możliwości dochodzenia odszkodowania oraz w jasno określonych warunkach przyszłej umowy, które mają na celu uniknięcie sporów i niejasności.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania fachowej pomocy prawnej skontaktuj się z profesjonalistą. Jeśli potrzebujesz wsparcia w sporządzeniu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości lub innych kwestiach prawnych, odwiedź stronę Radca prawny Bydgoszcz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama