reklama
reklama

Czy kredyty frankowe stanowią trwały problem dla polskiego sektora bankowego i kredytobiorców?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy kredyty frankowe stanowią trwały problem dla polskiego sektora bankowego i kredytobiorców? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie<strong>Od końca lat 90. XX wieku w Polsce, kredyty we frankach szwajcarskich zyskiwały na popularności. Były postrzegane jako atrakcyjna alternatywa dla kredytów w złotówkach - ze względu na niższe oprocentowanie. Jednak ta pozorna korzyść finansowa przekształciła się w poważne obciążenie dla kredy
reklama

Od końca lat 90. XX wieku w Polsce, kredyty we frankach szwajcarskich zyskiwały na popularności. Były postrzegane jako atrakcyjna alternatywa dla kredytów w złotówkach - ze względu na niższe oprocentowanie. Jednak ta pozorna korzyść finansowa przekształciła się w poważne obciążenie dla kredytobiorców, zwłaszcza po nagłym wzroście wartości franka szwajcarskiego względem złotego. Wzrost rat kredytowych spowodowany zmianami kursów walut doprowadził do zwiększenia zadłużenia oraz licznych konfliktów prawnych między kredytobiorcami a bankami.

Banki oferujące kredyty frankowe

Wśród banków oferujących kredyt we frankach znalazły się m.in.: Getin Noble Bank, Bank Millennium, PKO BP (wcześniej Nordea Bank), Raiffeisen Bank, mBank (dawniej BRE Bank), Santander Consumer Bank, Santander Bank Polska, Bank PEKAO, BOŚ Bank, Bank Handlowy, BNP Paribas (dawniej BGŻ), Deutsche Bank i Bank BPH. Wprowadzenie kredytów frankowych miało przyciągnąć klientów poszukujących korzystniejszych warunków finansowania mieszkań czy domów. Na przeciwnym biegunie znalazły się instytucje takie jak UniCredit oraz Crédit Agricole, które nie wprowadziły do swojej oferty kredytów denominowanych we frankach.

Skutki dla kredytobiorców i banków

Po wzroście wartości franka szwajcarskiego wielu ludzi zaczęło płacić wyższe raty miesięczne, które często przekraczały ich zdolności finansowe. To prowadziło do poważnych trudności ekonomicznych, a nawet do przypadków utraty nieruchomości. Taki stan rzeczy doprowadził do wielu spraw sądowych o unieważnienie umów kredytowych lub zmianę ich warunków. Sektor bankowy również zaczął odczuwać negatywne skutki swojej polityki kredytowej w obliczu licznych procesów sądowych. Koszty prawne i potencjalne rekompensaty stały się poważnym wyzwaniem.

Przegrane sprawy sądowe przez banki

Dane wskazują, że mBank przegrał 4388 spraw (97,8%) z 4487 zakończonych prawomocnymi wyrokami na koniec 2023 roku. PKO BP przegrał 995 spraw w 2022 roku (co oznaczało 95% korzystnych wyroków dla kredytobiorców). Santander Bank miał na stanie 32 tysiące czynnych umów frankowych, a zakwestionowanych w sądzie było około połowy z nich. Bank Millennium zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby udzielonych kredytów frankowych i ma największą liczbę spraw sądowych przeciwko sobie. Kolejne miejsca to PKO BP i mBank. W obliczu narastających problemów wiele banków zaczęło oferować różne formy wsparcia dla swoich klientów zobowiązanych do spłaty tychże kredytów. Niektóre umożliwiły przewalutowanie na złote na korzystniejszych warunkach lub programy restrukturyzacji długu. Mimo podjętych działań problem nadal istnieje i wymaga dalszych działań ze strony rządu oraz regulatorów finansowych. Możliwe rozwiązania obejmują dodatkowe regulacje prawne mające chronić konsumentów przed podobnym ryzykiem w przyszłości oraz kontynuację działań edukacyjnych skierowanych do potencjalnych kredytobiorców. Kredyty we frankach szwajcarskich pokazują, jak krótkoterminowe korzyści mogą prowadzić do długotrwałych problemów dla wielu zaangażowanych stron. Rozważne podejście do produktów finansowych jest oczekiwane zarówno od strony banków, jak i klientów - tak aby unikać podobnych sytuacji w przyszłości. Jeśli masz problemy z kredytem we frankach szwajcarskich i potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z nami już dziś! Nasza kancelaria specjalizuje się w sprawach kredytów frankowych i pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Dowiedz się więcej na stronie kancelaria frankowe Kraków. Kancelaria Prawa Gospodarczego TMH Kraków - Tomasz Marek Marcin Hotel Adwokaci i Radcowie Prawni spółka partnerska Rynek Dębnicki 6/3 30-319 Kraków Kontakt: +48 12 307 27 38 [email protected]

Disclaimer: Informacje zawarte w artykule mają charakter ogólny i nie stanowią porady prawnej. W celu uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej, skontaktuj się bezpośrednio z prawnikiem.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama