reklama
reklama

Członkowie komisji dostają za duże wynagrodzenie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Członkowie komisji dostają za duże wynagrodzenie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Skarga do Rady Gminy Aleksnadrów wpłynęła w październiku. W ocenie skarżącego przeznaczenie na wynagrodzenia członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych około 35% budżetu funduszu to bezczynność w obliczu katastrofalnej sytuacji w obszarze walki z patologiami. Skarżący stwierdził, iż właściwe wykorzystanie środków, jakimi dysponują gminy w związku z uiszczaniem opłat przez przedsiębiorców sprzedających alkohol, wydaje się niezwykle istotne z punktu widzenia uzasadnionego interesu społecznego oraz z punktu widzenia realizacji celów określonych w gminnych programach Profilaktyki i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Podał on również szereg nieprawidłowości, jakie w całym kraju spotkać można w gminnym komisjach. Rada Gminy Aleksandrów pod koniec listopada minionego roku skargę przekazała do rozpatrzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. 9 grudnia odbyło się posiedzenie komisji, podczas którego szeroko analizowano problem. Zauważono, że realizacja zadań określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest prowadzona w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Ten z kolei stanowi część strategii rozwiązywania problemów społecznych, uchwalanego corocznie przez radę gminy, uwzględniającego cele operacyjne dotyczące profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, określone w Narodowym Programie Zdrowia. Gminny program zawiera również zasady wynagradzania członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Gminy mają swobodę w ustalaniu wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację programu, jak również ustalania zasad wynagradzania członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Zawarcie zasad wynagradzania członków gminnej komisji musi znaleźć się w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Rada Gminy Aleksandrów wypełniła swoje obowiązki w zakresie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jak również w zakresie ustalenia zasad wynagradzania członków gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Projekt uchwały został przedstawiony przez Wójta Gminy Aleksandrów. Warto również podkreślić, iż przepisy ustawy nie zawierają norm ograniczających Radzie Gminy w zakresie kształtowania poziomu wynagrodzeń członków gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały podpisanej przez Andrzeja Bila, przewodniczącego Rady Gminy Aleksandrów.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do zadań wójta gminy należy w szczególności: przygotowanie projektów uchwał, jak również określenie sposobu wykonania uchwał. – Trudno uznać zarzut postawiony przez skarżącego w stosunku do Wójta Gminy, iż jest bezczynny w "przedmiocie przeznaczenia na wynagrodzenia GKRPA ok. 35% budżetu". Trzeba bowiem wyraźnie stwierdzić, iż Wójt Gminy nie ustala wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację programu profilaktyki ani nie ustala zasad wynagradzania członków komisji, a jedynie składa projekt takiej uchwały ostatecznie przyjmowanej przez Radę Gminy – czytamy dalej. To Rada Gminy uchwala program oraz wysokość środków finansowych przeznaczonych na jego realizację. Obowiązkiem wójta gminy jest natomiast wykonanie takiej uchwały, a wszelkie zmiany w zakresie harmonogramu wydatków władna jest dokonać jedynie Rada Gminy.Po przeanalizowaniu materiału zebranego w trakcie postępowania wyjaśniającego Rada Gminy ustaliła, iż w działaniach Wójta Gminy nie stwierdzono nieprawidłowości czy nienależytego wykonywania obowiązków. Brak jest również podstaw do uznania, iż działania wójta nosiły znamiona przewlekłego i biurokratycznego załatwiania spraw lub naruszenia praworządności lub interesu skarżącego. Okoliczność, iż w ocenie skarżącego środki finansowe przeznaczone na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powinny być rozdzielone w inny sposób są niewystarczające do uznania, iż zarzuty bezczynności wójta przedstawione w skardze są bezzasadne – twierdzi przewodniczący Rady Gminy Aleksandrów. Radni uznali, że zarzuty w niej stawiane są bezzasadne.        

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama