Górecko kościelne to dawna osada leśna wchodząca w skład dóbr szczebrzeskich, należących od 1593 r. do hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Tradycja głosi, że 7 października 1648 r. objawił się tu św. Stanisław Biskup i Męczennik.
Na miejscu objawienia wzniesiono drewnianą kapliczkę, a w 1668r. późniejszy ordynat Marcin Zamoyski ufundował drewniany kościół, dwie kaplice poświęcone kultowi św. Stanisława (obecne kaplice pochodzą z XIX w.), oraz niewielki klasztor, gdzie osadził zakonników franciszkańskich, którzy administrowali parafią do kasaty klasztoru w 1864r.
Obecny kościół został zbudowany z fundacji Jana Jakuba Zamoyskiego w 1768r., konsekrowany w 1778r. Współcześnie z kościołem wzniesiono murowaną dzwonnicę i ogrodzenie z kapliczkami.
Głównym celem wykonanej konserwacji i restauracji ołtarza bocznego p.w. Matki Bożej, było powstrzymanie biologicznej destrukcji i ustabilizowanie techniczne drewnianych elementów oraz przywrócenie historycznych walorów estetycznych.
Badania wykazały, że ołtarz boczny został wykonany w tej samej kolorystyce co ołtarz główny. Wyposażenie kościoła powstało w 2 poł. XVIII w. Jego wykonanie przypisuje się rzeźbiarzom działającym na Lubelszczyźnie – Janowi i Jakubowi Maucherom.
Całe wyposażenie jest spójne stylowo. Niestety na przestrzeni lat ołtarze, ambona, chrzcielnica - zostały kilkukrotnie przemalowane farbą olejną, zatracając tym samym walory historyczne i artystyczne. Wykonane prace w dużym skrócie polegały na ustaleniu i przywróceniu oryginalnej kolorystyki polichromii oraz powierzchni złoceń, dezynsekcji obiektów, usunięciu wtórnych przemalowań olejnych, oczyszczeniu elementów złoconych, wzmocnieniu połączeń elementów drewnianych.
Oprócz ołtarza pracom zostały poddane obrazy umieszczone w polu głównym – Matki Bożej z Dzieciątkiem, św. Franciszka pod krzyżem oraz św. Barbary patronki dobrej śmierci - autorstwa Antoniego Michalaka.W przyszłym roku parafia zamierz kontynuować prace przy ołtarzu bocznym lewym p.w. św. Antoniego i ambonie, a także przy sukience z obrazu Matki Bożej, która na ten czas została zdjęta z płótna i zabezpieczona. Pojedyncze elementy ambony ( figury ewangelistów) zostały w tym roku również poddane pracom konserwatorskim.
Wykonane prace przy ołtarzu bocznym stanowią część dotacji przyznanej z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
reklama
Komentarze (0)