reklama
reklama

Co z biłgorajskim szpitalem? Członek zarządu tłumaczy posłance

Opublikowano:
Autor:

Co z biłgorajskim szpitalem? Członek zarządu tłumaczy posłance - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Pamiętacie medialne pismo poseł Małgorzaty Gromadzkiej, która od władz powiatu i szpitala w Biłgoraju domagała się informacji dotyczących potencjalnego zamknięcia oddziału położniczego w Biłgoraju?   Pisaliśmy o tym TUTAJ   Na pytania posłanki już jakiś czas temu odpowiedział dyrektor szpitala i członek zarządu Spółki "Arion" Tomasz Kwiatkowski ZOBACZ: https://gazetabilgoraj.pl/dyrektor-szpitala-w-bilgoraja-odpowiada-poslance-koniec-porodowki/:     Teraz odpowiedzi, w imieniu powiatu biłgorajskiego udzielił etatowy członek zarządu powiatu, Tomasz Rogala, który w Zarządzie odpowiada za nadzór nad  Wydziałem Zdrowia i Spraw Obywatelskich – w zakresie ochrony zdrowia:       -W odpowiedzi na pismo z dnia 20 sierpnia 2024r., w sprawie powzięcia informacji od ARION Szpitale sp. z o.o. w restrukturyzacji o przystąpieniu Spółki do programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia, oraz likwidacji oddziałów w biłgorajskim szpitalu przypominam, że proponowana nowelizacja ustawy o świadczeniach wprowadza szereg istotnych zmian w zakresie organizacji i funkcjonowania systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) - zaznacza w odpowiedzi Tomasz Rogala     Rogala przypomina, że jedną ze zmian proponowanych we wspomnianej  nowelizacji jest przyjęcie dodatkowego kryterium jakim jest określenie minimalnej liczby odebranych porodów, jako warunek utrzymania oddziału położniczego w ramach sieci szpitali.  

-Ostateczne określenie progowej liczby porodów nastąpi w drodze rozporządzenia ministra właściwego ds. zdrowia. W związku z powyższym, przedstawiciele ARION Szpitale sp. z o.o. w restrukturyzacji, poinformowali Zarząd Powiatu w Biłgoraju, że zgodnie z planowanymi przez Ministerstwo Zdrowia zmianami w strukturze systemu PSZ oraz niskiej liczby porodów, rozważają możliwość likwidacji oddziału położniczego szpitala w Biłgoraju - zaznacza Członek Zarządu Powiatu
  W swoim piśmie Rogala przekazuje również stanowisko powiatu w temacie likwidacji jakiekolwiek oddziału szpitala:     -Jednocześnie uprzejmie informuję, że Zarząd Powiatu w Biłgoraju stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek działaniom związanym z likwidacją któregokolwiek z oddziałów szpitala w Biłgoraju. Zmiany związane z ograniczeniem dostępności do świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców ok. 100 tysięcznego powiatu, biorąc pod uwagę dostępność komunikacyjną do większych ośrodków miejskich i szpitali o wyższej referencyjności skutkować będą wykluczeniem zdrowotnym mieszkańców, jak również bezpośrednim narażeniem ich zdrowia i życia. Przedstawione Zarządowi Powiatu informacje, jakoby Szpital w Kraśniku ma zapewnić mieszkańcom powiatu biłgorajskiego ciągłość opieki położniczej poprzez przekierowanie pacjentów ze Szpitala w Biłgoraju oraz umożliwieniu zatrudnienia w kraśnickim szpitalu lekarzom z Biłgoraja są bardzo niepokojące. Warto podkreślić, że czas dojazdu samochodem osobowym z poszczególnych miejscowości gmin Księżpol, Tarnogród, czy Obsza oscyluje w granicach od ok. 1 godz. 20 minut do 1 godz. 50 minut, kiedy dojazd z Kraśnika do Lublina (gdzie funkcjonują szpitale specjalistyczne) zajmuje mniej niż 40 minut - czytamy w odpowiedzi władz powiatu   Na tym Rogala jednak nie poprzestaje. Etatowy Członek Powiatu wystosował do posłanki apel:
    Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki zwracam się do Pani Poseł o podjęcie działań na polu parlamentarnym, które zapewnią dostępność mieszkańcom powiatu do kompleksowych świadczeń zdrowotnych. Jednocześnie w imieniu Zarządu Powiatu deklaruję i proszę Panią Poseł o szeroką współpracę w zakresie zwiększenia zakresu świadczeń w biłgorajskim szpitala, a w szczególności w możliwości doposażenia w nowoczesny sprzęt ratujący życie i zdrowie pacjentów, jak również pozyskania źródeł finansowania koniecznych prac remontowych. Jestem przekonany, że wspólne działania pozwolą nie tylko na dalsze działanie biłgorajskiej porodówki, ale również poprawa jakości świadczeń pozytywnie wpłynie na zwiększenie przyjmowanych w Szpitalu w Biłgoraju porodów - pisze Rogala do Gromadzkiej
    Więcej o rządowym planie, którego konsekwencją będzie zamknięcie nawet 1/3 porodówek w Polsce i jego skutkach dla województwa lubelskiego przeczytacie w aktualnym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej na łamach dodatku, w którym co tydzień piszemy o najważniejszych wydarzeniach na Lubelszczyźnie.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama