Zerowy VAT na nawozy
Ze względu na rosnące ceny rząd wprowadził zerowy VAT na nawozy. Rozwiązanie tego typu zaraz obok obniżki podatku VAT na paliwo czy energię ma stanowić pewnego rodzaju wsparcie dla rolników. Rolnicy liczą jednak po prostu na unormowanie cen lub wprowadzenie dopłat do nawozów.Ceny nawozów 2022. Kiedy one spadną?
Wielkopolska Izba Rolnicza przedstawia najnowsze notowania cen nawozów obowiązujących w styczniu 2022 r. Wynika z nich, że ceny nawozów wciąż rosną. Możemy to zauważyć na przykładzie cen z końca 2021 roku. Saletra amonowa kosztowała wtedy 2765-2785 zł za tonę, natomiast aktualnie jej cena przekroczyła kwotę 3200 zł/t. Według udostępnionych danych średnie ceny nawozów w pierwszym tygodniu 2022 r. przedstawiały się następująco:- saletra amonowa – 3275,56 zł/t,
- mocznik – 4050 zł/t,
- polifoska 6-20-30 – 3019,91 zł/t.
Będą dopłaty do nawozów?
14 stycznia podczas konferencji wiceministra i ministra rolnictwa poinformowano, że premier Mateusz Morawiecki na początku stycznia wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dopłat do nawozów dla rolników. Z informacji przekazanych przez Henryka Kowalczyka ministra rolnictwa i rozwoju wsi wynika, że decyzja w sprawie dopłat do nawozów powinna być znana w ciągu trzech miesięcy, a nawet szybciej.– Normalnie, tradycyjnie notyfikacja tego typu zgody trwa około 3 miesięcy, ale sytuacja jest nadzwyczajna, więc ja spodziewam się, że tutaj powinno być to zrobione znaczne szybciej – minister podczas konferencji prasowej.
reklama
Komentarze (0)